fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обиљежено 24 године од оснивања бригаде

Више од хиљаду некадашњих припадника Требињске бригаде Војске Републике Српске /ВРС/ данас је у бившој касарни „Лука Вукаловић“ свечано обиљежило 24 године од оснивања, поручујући да је главни задатак изабраних представника народа да чувају Републику Српску за свагда и ма ко они били.

Више од хиљаду некадашњих припадника Требињске бригаде Војске Републике Српске /ВРС/ данас је у бившој касарни "Лука Вукаловић" свечано обиљежило 24 године од оснивања, поручујући да је главни задатак изабраних представника народа да чувају Републику Српску за свагда и ма ко они били
Дан Требињске бригаде

Након помена погинулим борцима који је служио Његово преосвештенство владика захумско-херцеговачки и приморски Григорије у Цркви Светог цара Лазара, борци Требињске бригаде су се након 20 година први пут постројили узвикујући „Живјела Република Српска!“, након чега су у колони, предвођени војним оркестром из Бањалуке, положили цвијеће на Споменик браниоцима Tребиња од 1991. до 1995. године, те прошли градским улицама.

У кратком обраћању окупљеним борцима у башти хотела „Платани“, владика Григорије, који је дао велики допринос у организацији свечаности, указао је на храброст и достојанство припадника Требињске бригаде и свих који су дали највише што су могли дати – свој живот.

„Данас смо овдје под стољетним требињским платанима који нису познати само по својој љепоти, него и по страдању, јер је овдје објешено више десетина људи. Они су имали много мање слободе, али су имали пуно храбрости“, рекао је Григорије.

Он је истакао да не постоји боље мјесто на коме би се окупили борци од те баште и да не постоје бољи људи који би требало да буду данас на овом мјесту.

„Свима нама који смо овдје били у рату, свако на свој начин, јасно је да није било вас – да је врло могуће да ми овдје не би сједили и да би можда овдје сједили неки други људи којима не би било овдје мјесто“, рекао је Григорије.

Подсјећајући на мудрост коју је, како каже, недавно прочитао „да људи који немају храброст за живот, немају храбрости ни да умру и да људи који су имали храбрости да умру, они имају храбрости да живе“, Григорије је поручио сродницима страдалих бораца и свим присутнима „да треба и данас да имамо храбрости да живимо, те да живимо храбро и достојанствено, као што је храбро и достојанствено Требињска бригада одбранила Требиње и Херцеговину“.

Некадашњи командант Tребињске бригаде пуковник Радослав Зубац подсјетио је на ратни пут бораца Требињске бригаде који су херојски стали у одбрану својих огњишта, истичући да преживјели борци очекују већу правду и мало „другачији распоред у строју“.

„Нажалост, генерације постепено изумиру, смањује се број бораца одбрамбено-отаџбинског рата и ту се много не може мијењати, али је срамно да су многи борци умрли дубоко увријеђени и запостављени“, рекао је Зубац.

Он је подсјетио да су 13. јула 1992. године у јеку рата истински родољуби схватили да се морају сврстати уз своју војску, те малобројни стати на пут хрватској војсци која није жалила ни штедјела своју крв да Србе уништи или макар протјера.

„Историја познаје разне облике и услове рата, али сигурно мало има оних у којима држава ратује са једном општином, а уз то је та држава подржана од моћних сила Запада, које називају међународном заједницом“, рекао је Зубац.

Градоначелник Tребиња Славко Вучуревић, честитајући празник, нагласио је да се данас у Tребињу не обиљежава ни јунаштво, ни храброст, нити се говори о слави оружја, већ се искључиво слави слобода, која је, како је истакао, предуслов свега и без које нема будућности на овом простору.

Вучуревић је подсјетио је да је Tребињска бригада ВРС бранила најдужу линију фронта у овом дијелу Републике Српске, као и да је ова бригада дала велики допринос у стварању Републике Српске.

„Желим да се овај датум никад не заборави. Tог дана, прије скоро четврт вијека, створена је снажна и јединствена јединица која је издржала бројне нападе вишеструко јачег непријатеља и у тешким годинама рата одбранила Tребиње. Њеним борцима смо дужни велику захвалност, јер нису штедјели своје животе да би сачували највеће светиње“, рекао је Вучуревић.

Предсједник Скупштине борачке организације Перо Мишељић истакао је да је иза Требињске бригаде 1.676 часних ратних дана, у којима су, како је рекао, углавном вођене борбе у неравноправном односу снага, али увијек достојанствено.

Он је подсјетио да је за остварене резултате, исказану храброст и пожртвовање бригада похваљена од команданта Главног штаба Војске Републике Српске генерала Ратка Младића, а потом одликована Медаљом „Петра Мркоњића“ од предсједника Републике Српске Радована Караџића.

Мишељић је подсјетио да је кроз Требињску бригаду за вријеме одбрамбено-отаџбинског рата прошло више од 6.000 бораца, док је у борбама животе изгубило око 260 бораца.

Делегације су вијенце и цвијеће положиле и у Спомен-собу у касарни.

Извор: СРНА

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: