Obilježena godišnjica odbrane grada Prijedora
U Prijedoru je danas obilježena dvadeset i treća godišnjica odbrane grada u znak sjećanja na 30. maj 1992. godine kada je u napadu muslimanskih paravojnih formacija poginulo 15 boraca iz redova vojske i policije, a 26 ranjeno.
Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila grada Prijedora Zdravka Karlica rekla je da je 30. maj 1992. u Prijedoru simbol pobjede dobra nad zlom, slobode na terorizmom i patriotizma nad izdajom.
„Kad ubijete vojnike u zemlji u kojoj živite, to je terorizam. Kad napadnete policijsku stanicu, to je terorizam. U čemu je razlika napada na policijsku stanicu 30. maja 1992. u Prijedoru i nedavno u Zvorniku?“, upitala je Karlica.
Ona ja istakla da su muslimanske paravojne jedinice prve i organizovano počele rat u Prijedoru.
„Prva žrtva rata u Prijedoru je policajac Radenko Đapa, ubijen 30. aprila 1992. godine, a zatim vojnici JNA Rade Lukić i Radovan Milojica ubijeni na punktu Hambarine 22. maja 1992. godine kada su teško ranjena još četiri pripadnika JNA, Nedeljko Antunović, Milenko Lulić, Siniša Mijatović i Ratko Milojica“, navela je Karlica.
Gradonačelnik Prijedora Marko Pavić rekao je da će datum odbrane grada ostati zabilježen u istoriji, jer onaj ko nema istoriju nema ni budućnost.
„Ovdje smo da se sjetimo onih koji su tada izgubili živote, da utješimo njihove porodice i da kažemo jedno veliko hvala svim borcima za oslobođenje Republike Srpske“, kaže Pavić.
On je naglasio da se istorija ne može prekrajati i da politički sudovi ili bilo čije ocjene ne mogu promijeniti ono što su građani Prijedora doživjeli.
„Nemojmo zaboraviti ono što se dešavalo, praštajmo jer samo u praštanju možemo vidjeti budućnost“, poručio je Pavić.
Parastos poginulima u odbrani grada Prijedora i svim poginulim i umrlim borcima u odbrambeno-otadžbinskom ratu služio je protojerej-stavrofor Ranko Maletić.
Vijence na spomenik „Za krst časni“ položili su izaslanik predsjednika Republike Srpske, predstavnici ministarstava rada i boračko-invalidske zaštite i uprave i lokalne samouprave, Boračke organizacije Republike Srpske, Pravobranilaštva Republike Srpske, grada Prijedora, gradske i Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, te ratnih vojnih invalida.
Vijence su položili i predstavnici Centra javne bezbjednosti Prijedor, pripadnici Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH, kao i delegacije Kasarne „Žarko Zgonjanin“ Prijedor, SUBNOR-a, članovi porodica poginulih i ranjenih i druge delegacije.
Vezane vijesti:
Boris Radaković: Gugl i hronologija zločina u Prijedoru …