fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Obilježeno 140 godina od Vučedolske bitke

Na Vučijem dolu, između Bileće i Nikšića, danas je osveštana spomen-crkva Svetog sveštenomučenika Atinogena i obilježeno 140 godina od Vučedolske bitke.

Foto : Marija Vujović
Foto : Marija Vujović

Svečanosti je prisustvovao i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Svetu arhijerejsku liturgiju služili su mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, vladika zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije, umirovljeni episkop Atanasije, vladika budimljansko-nikšićki Joanikije i vladika dioklijski Kirilo.

U prigodnoj besjedi mitropolit Amfilohije rekao je da je Vučiji do mjesto susreta sa Božijom silom i svjedočanstvo da Bog nije u sili nego u pravdi.

„Na ovom mjestu pobijedila je pravda i istina Božija, pobijedila je ne samo sloboda koja nas je rodila, zemna i tjelesna, nego ona vječna sloboda od smrti i ništavila“, rekao je mitropolit Amfilohije.

On je istakao da svaka borba na zemlji kojom se ne pobjeđuje smrt i koja ubija dušu i tijelo i koja lišava čovjeka vječnog i neprolaznog dostojanstva – nije sloboda.

„To nije sloboda koju nam je podario Gospod Hristos svojom Golgotom i svojim stradanjem i Vaskrsenjem. To nije sloboda za koju su se ovdje u Vučijem dolu borili knjaz Nikola Prvi Petrović, Lazar Sočica i druge vojskovođe i ratnici koji su se na Vučijem dolu borili, ne za prostor i zemlju, već za vječnu zemlju i Carstvo nebesko“, naglasio je vladika Amfilohije.

On je rekao da su kralj Nikola i ostali ratnici vojevali i borili se za slobodu i čast svog naroda.

U besjedi vjernicima vladika Grigorije istakao je da je sav život, smisao i napor Crkve Hristove i duha Božijeg da nam Otac otkrije istinu našeg postojanja.

„Sve što danas radimo u ovoj novosagrađenoj crkvi samo je priziv Duha Svetog, priziv blagodeti Sina Božijeg i traženje i vapaj da saznamo šta je volja Oca Nebeskoga“, rekao je episkop Grigorije.

Vladika Grigorije rekao je da novosagrađeni hram treba da bude mjesto spasenja, mjesto mira za sve postradale vojskovođe i vojnike za našu i njihovu slobodu i slobodu naših potomaka.

„Ovo mjesto treba da bude mjesto odmora i preobražaja, gdje će se krv ljudska spirati i umivati rosom Božije blagodeti“, naveo je vladika Grigorije.

On je dodao da se ova poljana, gdje se nalazi hram i gdje se obilježava značajni jubilej, preobražava od krvave u mirisnu jer je u sred nje postavljen hram.

O značaju izgradnje hrama i o Vučedolskoj bici govorio je i episkop Joanikije.

Predsjednik Odbora za izgradnju spomen-crkve Svetog sveštenomučenika Atinogena i načelnik opštine Bileća Miljan Aleksić rekao je da ideja za izgradnju ovakvog objekta postoji još od završetka Vučedolske bitke, ali da su se tek sada stekli uslovi da se ona i realizuje.

„Iskreno se nadam da će ova grandiozna spomen-crkva naći svoje mjesto kao značajni spomenik kulture, duhovnosti i naše slavne istorije u svim istorijskoim udžbenicima srpskog naroda“, istakao je Aleksić.

On je rekao da ovaj hram predstavlja i ostvarenje snova i želje naših predaka koji su htjeli isto ovo napraviti, ali nisu mogli.

Na svečanoj akademiji govorio je akademik Matija Bećković, koji je rekao da je Vučedolska bitka nastavak Kosovskog boja.

On je istakao da je ova crkva dokaz zajedništva crnogorskog i hercegovačkog naroda, kojima su stavljene granice, ali su oni jedan narod.

Svečanosti je prisustvovalo više hiljada vjernika iz Republike Srpske, Crne Gore i Srbije.

Iako su bili pozvani, crnogorski zvaničnici nisu prisustvovali skupu.

Izgradnju crkve prije osam godina započele su eparhije Budimljansko-nikšićka i Zahumsko-hercegovačka, uz podršku Mitropolije crnogorsko-primorske, naroda iz sve tri eparhije, kao i velikog broja priložnika.

Na prijedlog Odbora za izgradnju hrama, Eparhija budimljansko-nikšićka uručiće Medalju Svetog Georgija predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.

Medalja, povodom osveštanja spomen-crkve Svetog sveštenomučenika Atinogena, biće uručena i načelniku opštine Bileća Miljanu Aleksiću.

U bogatom kulturno-umjetničkom programu učestvuje društva „Piva“ iz Plužina, „Tešan Podrugović“ i „Sava Vladisavić“ iz Gacka, zatim „Zora hercegovačka“ iz Bileće, Etno-grupa „Vasilisa“ iz Bileće i guslari.

Na Vučijem dolu, koji se nalazi oko šest kilometara istočno od Bileće, u opštini Nikšić, 1876. godine vodila se odlučujuća bitka između Turaka sa jedne i Crnogoraca i Hercegovaca sa druge strane.

„Želja je bila da se očuva pamćenje i spomen na slavne junake Vučedolske bitke koji su krv svoju prolivali za Krst časni i slobodu zlatnu, za oslobođenje i ujedinjenje našeg naroda“, rekao je nedavno novinarima episkop budimljansko-nikšićki Joanikije.

Izvor: SRNA

 

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: