У Бијељини су обиљежене 24 године од формирања Прве семберске лаке пјешадијске бригаде Војске Републике Српске, у којој се борило више од пет хиљада војника, а погинуло је 139 бораца.
Парастос погинулим српским борцима служен је у Цркви Светог Ђорђа, а потом су на Централни споменик на Градском тргу положени вијенци.
Први начелник Штаба Прве семберске лаке пјешадијске бригаде Ђоко Пајић подсјетио је да је ова бригада била прва српска бригада на семберско-мајевичким просторима, али и на простору цијеле Републике Српске.
Пајић је рекао да је мобилизација извршена у септембру 1991. године, када је избио рат у Хрватској, те да су бранили границе Семберије од евентуалне агресије Хрватске, а потом су се затекли и у бијељинским догађајима.
Према његовим ријечима, један од задатака је био да се спријечи било какав међунационални сукоб у чему се успјело, а одмах послије тога формирана је Прва семберска лака пјешадијска бригада.
Говорећи о ратном путу бригаде, Пајић је навео да је први задатак било Брчко јер је постојала пријетња да српским народ на том простору буде уништен, да је значајан допринос дала у успостављању коридора Бијељина-Брчко, затим је на Мајевици успоставила линију одбране и ослободила српска села, а учествовала је и на другим мјестима гдје је требало бранити српску територију.
„Лопаре, Мајевица, Бијељина и сав простор према и у Брчком до краја рата остали су основна зона одговорности ове бригаде да би се спријечио значајан оперативни правац Тузла-Лопаре-Брчко“, истакао је Пајић, који је и предсједник Организационог одбора обиљежавања годишњице бригаде.
Као најважније, Пајић је истакао да се не заборави жртва коју је поднијела бригада и сви хероји који су животе уградили у Републику Српску.
Припадник Прве семберске бригаде, настале из 17. партизанске бригаде ЈНА, Игњат Ђорђић био је припадник ове бригаде од оснивања до краја одбрамбено-отаџбинског рата.
Ђорђић је истакао да су припадници Прве семберске на сва ратишта, на којима су били, одлазили да би сачували српска огњишта, те да је поносан што је био припадик ове јединице у којој нико никада није направио ниједан злочин.
„Ако је неко био заробљен са друге стране, размијењен је, људи су предавани надлежним органима. Са пуном одговорношћу тврдим да ниједан припадник ове бригаде није укаљао образ часног српског војника, него се борио по свим кодексима ратовања“, истакао је Ђорђић.
Он каже да је прича о српским паравојним формацијама чиста лаж и манипулација, те напомиње да је такозвана Армија БиХ имала више муџахедина и странаца, него што је српска страна имала добровољаца из Србије.
Извор: Радио Телевизија Републике Српске