fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ОБИЉЕЖЕНЕ 24 ГОДИНЕ ОД ЕКСХУМАЦИЈЕ МАСОВНЕ ГРОБНИЦЕ

У Мркоњић Граду данас су обиљежене 24 године од ексхумације масовне гробнице у којој су пронађени посмртни остаци 181 српског борца и цивила који су убијени у нападу Хрватске војске, Армије БиХ и Хрватског вијећа одбране /ХВО/ на ову западнокрајишку општину.

Мркоњић Град: Жртве из масовне гробнице; Фото: РТРС

Тим поводом служен је помен за страдале, те положени вијенци код Спомен-обиљежја масовне гробнице на православном гробљу.

Предсједник Скупштине општине Мркоњић Град Миленко Милекић нагласио је да обиљежавањем ових стратишта упућују поруку цијелом свијету да ови злочини неће бити заборављени и да ће се стално борити за истину и правду.

„Највише нас боли што су ови злочини планирани, што се одвијају у континуитету у цијелом 20. вијеку, а наредбодавци и извршиоци нису кажњени – што значи да их свјетски моћници одобравају“, рекао је Милекић новинарима.


Секретар општинске Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Здравко Караћ, који је у мркоњићкој масовној гробници пронашао брата Недељка и пуницу Милеву, нагласио је да су призори приликом есхумације били стравични и да их никад не може заборавити.

„Било је хладно и кишовито вријеме тог априла 1996. године. Катастрофално је било гледати прве призоре и моменте, жртве измасакриране различитим и тупим предметима, сви су на свиреп начин убијени“, присјетио се Караћ и додао да не зна да ли ће правда икад бити задовољена.

Караћ је објаснио да су данас, због тренутне епидемиолошке ситуације, овај скуп организовали уз присуство малог боја људи.

Tоком агресије оружаних снага Хрватске и Петог корпуса такозване Армије БиХ на 13 западнокрајишких општина Републике Српске у септембру и октобру 1995. године са својих вјековних огњишта протјерано је више од 120.000 Срба.

Након што је Република Српска поново преузела подручје општине Мркоњић Град, у православном гробљу је пронађена највећа масовна гробница са 181 тијелом звјерски убијених Срба.

Међу њима је било 10 жена, 71 цивил, 97 припадника Војске Републике Српске и три припадника Министарства унутрашњих послова, а у мањим гробницама на подручју ове општине пронађено је још 176 тијела.

Отварање масовне гробнице и ексхумација почели су 1. априла 1996. године.

Иако се знају починиоци и наредбодавци за ове тешке злочине још нико није одговарао.

Извор: СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: