fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обиљежене 23 године од херојске одбране и страдања на Трескавици

Борачка организација Фоча обиљежила је данас 23 године од офанзиве такозване Армије БиХ на Трескавици, помогнуте авијацијом и артиљеријом „Снага за брза дејства“ НАТО-а, у којој је погинуло више од 30 бораца Војске Републике Српске.

Фото:Срна

Предсједник општинске Борачке организације Срђан Станковић рекао је да је план непријатеља био да се Сарајево споји са Гораждем, али да су српски борци из Фоче успјели да одоле жестокој офанзиви.

„Спријечили смо то великим жртвама. У офанзиви су учествовале најелитније непријатељске јединице, а од НАТО граната, које су се разликовале од граната муслиманске војске, тресла се сва Трескавица“, рекао је Станковић.

Он је подсјетио на страдање јединице Недељка Вукадиновића Шиша.

„Шишова јединица је страдала на Кобиљачи, када је упала у непријатељску засједу. Борили су се до задњег метка и изгинули су када су остали без муниције. Данашње обиљежавање је посвећено свим српским борцима који су погинули на Трескавици у току рата“, навео је Станковић.

Ковиљка Радовић, мајка Радоја Радовића, једног од припадника јединице Недељка Вукадиновића Шиша, који су погинули на данашњи дан 1995. године на Трескавици, на размјену посмртних остатака свог сина чекала је пуних седам мјесеци.

„Све дођи данас, дођи сутра, колико сам само пута на Грбавицу ишла и тачно 1. маја 1996. године сам га размијенила. Све сам их једног по једног прегледала, држала ме је нека снага“, прича Ковиљка.

Кроз сузе се присјећа да је 4. октобра 1995. године погинуло 13 српских бораца.

„Мој син је погинуо у 28. години. Одликован је постхумно орденом `Милана Тепића` и орденом `Заслуга за народ`“, говори мајка Ковиљка.

Истог дана погинуо је и Велимир Кулић, супруг Добринке Кулић.

„Много ми значи када се неко, након толико година, сјети да су постојали. Ово данас ме је гануло“, рекла је Добринка.

На спомен крст на Градском гробљу Божовац цвијеће су положиле и свијеће прислужиле делегације Борачке организације, Удружења ратних војних инвалида и општине Фоча.

Извор:Срна

Везане вијести:

Фоча: Обиљежене 22 године од оснивања Деветог одреда Специјалне полиције

Приче из каменог гнијезда: Сјећамо се доктора Јанка

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: