Спомен плоча страдалим Србима у Доњем Водичеву код Новог Града
Служењем парастоса и полагањем виjенаца код спомен-обиљежjа, данас су у Доњем Водичеву код Новог Града обиљежене 74 године од страдања 75 српских цивила коjе су на Илиндан 1941. године убиле усташе.
Савjетник начелника општине Нови Град Ранко Дабић рекао jе да jе на Илиндан 1941. године у засеоку Вуруне у Доњем Водичеву почињен страшан злочин.
„Само на Козари и у Поткозарjу у Другом свjетском рату страдало jе око 40.000 људи, а свака четврта жртва била jе диjете“, рекао jе Дабић.
Предсjедник Општинског одбора СУБНОР-а Драго Тодић подсjетио jе да jе на подручjу општине Нови Град у Другом свjетском рату страдало између 7.000 и 8.000 људи.
„Ако се узме у обзир могући природни прираштаj, то jе jош 4.000 људи. Посљедице тих страдања не могу се сагледати, jер наша општина никад ниjе достигла броj становника коjи jе имала приjе 1941. године“, рекао jе Тодић.
Свештеник Ненад Радуловић у бесjеди након парастоса рекао jе да jе данас одата почаст невиним жртвама коjе су страдале само зато што су биле српске националности.
„Доста jе jама, пећина, логора, села и градова у коjима су Срби страдали у свим протеклим ратовима. Неизмjерна jе жртва српског народа коjа се данас жели потциjенити jер нас приказуjу као геноцидан народ и окупаторе, што jе апсурд и лаж. О томе свjедоче и ове жртве. Наше су жртве превелике, а бол, туга и достоjанство су велики“, рекао jе Радуловић.
Виjенце су код спомен-обиљежjа положили представници општине Нови Град, Борачке организациjе и СУБНОР-а.
Краjем jула и почетком августа 1941. године бригада легиjе Анте Павелића боравила jе на подручjу Новог Града око 20 дана и за то вриjеме jе на наjсвирепиjи начин убиjала становништво по селима.
У близини Костаjнице за неколико дана убиjено jе око 2.000 стараца, жена и дjеце, а на подручjу Добрљина, Горњег и Доњег Водичева, Велике Жуљевице и других села у првоj половини августа 1941. године jош око 2.000 цивила.
У овом погрому убиjено jе 106 дjеце, а само у засеоку Вуруне поклано jе 24 дjеце.
У мjесном гробљу сахрањене су 42 жртве, а 33 тиjела су бачена у рупу гдjе су остала до есхумациjе 2006. године, након чега су сахрањена у заjедничку гробницу гдjе jе 2012. године изграђено спомен-обиљежjе.
Оваj и друге злочине усташке власти почетком августа 1941. године, када jе на простору Краjине убиjено десетине хиљада српских цивила, тематски обрађуjе књига професора Милоша Вуjановића „Крвави печат“ настала на основу прикупљеног материjала и сjећања преживjелих.
Осим у Вурунама, у оквиру обиљежавања Дана страдања цивилног становиштва општине Нови Град, парастос jе jутрос служен и у храму Свете великомученице Марине у Масловарама за страдале из овог и насеља Црна Риjека и Јошава.
Обиљежавање овог датума, у сарадњи са општином Нови Град, општинском Борачком организациjом и СУБНОР-ом, организуjе општинска Комисиjа за његовање традициjа ослободилачких ратова.
Везане виjести:
обиљежен дан страдања цивила другог свjетског рата у новом …
усташки злочинци искаљивали биjес над женама и дjецом
откривено спомен-обиљежjе страдалима на илиндан 1941. године