ДЕРВЕНТА, 29. СЕПТЕМБРА /СРНА/ – Служењем парастоса погинулим српским борцима и полагањем виjенаца и цвиjећа на Централном споменику на Тргу Православља, у Дервенти jе данас обиљежена 20. годишњица ослобођења ове општине у одбрамбено-отаџбинском рату од 1992. до 1995. године.Виjеце су испред споменика положиле делегациjе Скупштине општине, борачких удружења и политичких странака.
Служен jе и парастос за 608 бораца Воjске Републике Српске из овог краjа коjи су погинули у посљедњем рату.
У организациjи општинске Борачке организациjе, у Дервенти jе одржан Трећи сабор бораца Одбрамбено-отаџбинског рата „Дервента 2012“, на коме су се бивши српски борци са подручjа општине такмичили у разним спортским такмичењима.
Синоћ jе у Центру за културу одржана Свечана академиjа поводом прославе Дана ослобођења општине.
Већи дио дервентске општине 1992.године окупирале су регуларне оружане снаге из Хрватске, заjедно са припадницима паравоjних хрватско-муслиманских jединица коjе су формирали ХДЗ и СДА.
Сва локална власт била jе у рукама хрватско–муслиманске коалициjе. Срби су у то вриjеме били присиљени да напусте град, а они коjи нису успjели да изађу из града одведени су у логоре коjи су jош раниjе били формирани.
Први ратни злочин на подручjу општине коjи су починили припадници воjске из Хрватске почињен jе у приградском насељу Чардак на Васкрс 1992. када jе у jедном дану убиjено 36 Срба.
Више од стотину Срба из овог насеља одведено jе у логоре Рабић, бивши Дом ЈНА и школу у Пољарима. Међу њима jе наjвише било жена и дjеце.
Предсjедник Удружења ратних заробљеника из Дервенте Драго Кнежевић изjавио jе да су ти људи у хрватским логорима били изложени наjбруталниjим методама иживљавања.
„Ни наjвећи монструми нису могли да смисле такве методе малтретирања коjим су били изложени заточени Срби из насеља Чардак. Људе су клали, а онда су остале логораше тjерали да лижу њихову крв. Логорашима су давали су да jеду, а онда су их данима држали без воде“, подсjећа Кнежевић и наглашава да за те злочине ,осим jедног чувара, jош нико ниjе процесуиран.
Дервента jе ослобођена 4. jула 1992. године, али jе сjеверни дио општине остао под контролом хрватско-муслиманских снага.
Акциjом jединица Восjке Републике Српске, коjом jе командовао тадашњи пуковник Славко Лисица, 29.септембра ослобођени су Биjело Бродо, тада наjjаче неприjатељско упориште, Пjевалова, Костреш и Дубочац.
То jе био увод у ослобађање Брода коjе се десило 7. октобра. 1992.године