fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обиљежена 25. годишњица битке за Смолућу (ВИДЕО)

Код спомен-обиљежја Мајкама погинулих српских синова у Бијељини обиљежен је Међународни дан несталих. Истовремено, на градском гробљу Пучиле, обиљежена је 25. годишњица битке за Смолућу, која се сматра једном од најхуманијих битака Војске Републике Српске у отаџбинском рату. Пробојем фронта из вишемјесечног окружења из српских села Смолућа, Потпећ и Тиње извучено је близу 8.000 мушкараца, жена и дјеце.

Смолућа Фото: РТРС
Смолућа Фото: РТРС

Здружене снаге Источно-босанског корпуса, чију је окосницу чинила специјална једниница Гарда „Пантери“ из вишемјесечног непријатељског окружења спасили су становништво Смолуће, Тиње и Потпећи. Живот је дало 60 војника, а рањено је 200 бораца и цивила.

Удружење породица несталих бораца и цивила Семберије и Мајевице обиљежило је Дан несталих уз поруку да су незадовољни радом институција за тражење несталих.

Српска још трага за 1.670 бораца и цивила – још се не зна шта се десило са 65 лица са подручја Семберије и Мајевице. У Удружењу породица несталих бораца и цивила огорчени су и незадовољни радом институција за тражење несталих.

– Приоритет је проналажење Бошњака и оптуживање Срба, а за погинуле и нестале Србе нема ни криваца ни отпужница – каже Смиља Митровић, предсједница Удружења.

Прије два мјесеца на Мајевици су ексхумирани посмртни остаци једне особе и још се чека њихова идентификација. Свједоци немилих догађаја у периоду јун-август 1992. године, када је око 8.000 мјештана три српска села код Тузле било у потпуној блокади од непријатељске војске, још памте страхоте које су преживјели.

– За 74 дана пало је 3.000 граната. Преживио сам тада велики стрес и сада болујем од трајних психичких стресова, 23 године трошим лијекове – каже Димитрије Вуковић, мјештанин Смолуће.

Витешка битка српске војске за евакуацију становништва из села претворених у логор показала је карактер рата у БиХ.

– Људство из Смолуће је у великом броју извучено и спасено покоља и једне тешке трагедије, јер да су остали тамо и да та операција није успјела, они би доживјели покољ, као што је и оних осам становника који су остали – каже Будимир Гаврић, пензионисани генерал ВРС.

Предсједник БОРС-а Миломир Савчић поручује да ови догађаји свједоче да је грађански рат имао, посебно у другој фази, елементе вјерског рата али да бошњачко, тадашње муслиманско руководстово по сваку цијену жели то да сакрије.

Извор: Радио Телевизија Републике Српксе

Везане вијести:

Обиљежавање 25 година од ослобођења српског народа у Смолући, Тињи и Потпећи (ВИДЕО)

ОСЛОБАЂАЊЕ СМОЛУЋЕ, ПОТПЕЋИ И ТИЊЕ – НАЈХУМАНИЈА …

ОПЕРАЦИЈА КОРИДОР – Битка за пут живота, I део | Јадовно …

Помен убијеним Србима у Пучилама код Бијељине | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: