fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обиљежена 21 година од егзодуса Срба из Доњег Вакуфа

У Ровинама код Градишке јуче је обиљежена 21 година од егзодуса Срба са подручја Доњег Вакуфа-Србобрана, код спомен-крста служен је парастос и положени вијенци погинулим борцима 19. Србобранске бригаде и цивилним жртвама из овог краја, а отворен је и дводневни Меморијални турнир у малом фудбалу.

У Ровинама код Градишке данас је обиљежана 21. годишњица егзодуса српског становништва са подручја Доњег Вакуфа - Србобаран
Градишка – сјећање Фото: СРНА

Дејан Јанковић, један од организатора данашњег обиљежавања, рекао је да је ово први пут да се организује обиљежавање сјећања на прогон српског становиштва из Доњег Вакуфа, изразивши наду да ће то постати традиција.

Јанковић је навео да је прије 21 годину око 9.000 Срба напустило своја огњишта на подручју Доњег Вакуфа, од којих је око 5.500 слободу и нови дом пронашло на подручју Градишке, док остали данас живе у Братунацу, Бијељини и Новом Саду.

„Према попису из 1991. године, на подручју општине Доњи Вакуф, од укупно 24.000 становника, живјело је око 9.500 Срба. Данас у Доњем Вакуфу живи свега 107 Срба што говори да су сведени на ниво статистичке грешке. Tо су махом старији људи и бојим се да за 10 година на том подручју више неће бити Срба“, навео је Јанковић.

Он је рекао да људи из Доњег Вакуфа данас дијеле судбину свих становника општине Градишка, да је већина успјела да обезбиједи егзистенцију, изгради куће, а има и доста и оних који су данас успјешни привредници, политичари, културни и спортски радници и равноправни становници ове локалне заједнице.

У Ровинама код Градишке данас је обиљежана 21. годишњица егзодуса српског становништва са подручја Доњег Вакуфа - Србобаран

„Добро се слажемо са домицилним становништвом и желимо да заједно развијамо Градишку која је сада наш дом. Не смијемо заборавити Доњи Вакуф, али морамо занати да данас живимо у Градишци и да је добро ове општине и наше добро“, нагласио је Јанковић.

Један од ратних официра 19. Србобранске бригаде Станко Пушкар навео је да је ова бригада храбро бранила границе Републике Српске на србобранском ратишту.

„У свом саставу имала је око 5.000 бораца. Више од 1.000 их је рањено, а за Републику Српску животе је дало 315 бораца, а девет их се и даље воде као нестали. У току ратних дејстава погинуло је и 50 српских цивила“, навео је Пушкар.

На данас отвореном Меморијалном турниру у малом фудбалу учествује око 20 екипа од којих већина носе називе села са подручја Доњег Вакуфа и успјешних фирми из Градишке чији су власници пријератни становици с тог краја.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Ексхумиране четири жртве српске националности код Доњег …

Вехабизам се челичи у 28 насеља у ФБиХ | Јадовно 1941.

Кад су бојовници љубили српску заставу | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: