Kod Šaranove jame na Velebitu obilježen je „Dan sjećanja na Jadovno 1941″godine. Služenjem parastosa, paljenjem svijeća i polaganjem cvijeća odata je počast za 40 hiljada ubijenih u kompleksu logora smrti Gospić-Jadovno-Pag tokom Nezavisne države Hrvatske.
Obilježavanju su prisustvovali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, resorni ministar Milenko Savanović i potomci žrtava. Predsjednik Srpske poručio je da žrtve ustaških pokolja ne smiju biti zaboravljene. Predsjedavajući Predsjedništva BiH rekao da je „Šaranova jama“ sveto mjesto za srpski narod.
Za samo 132 dana, na najsvirepiji način ubijeno je 38 hiljada Srba, dvije hiljade Jevreja i brojni drugi ideološki protivnici NDH. Njihova tijela bačena su u 32 jame širom kompleksa Gospić-Jadovno-Pag, čija je lokacija i danas nepoznata, zbog čega ostaci ni iz jedne nisu ekshumirani, a žrtve dostojno sahranjene. Njihovim sjenama danas su se poklonili potomci i brojni prisutni, među kojima i visoki zvaničnici Srpske.
„To nas hrabri i uvjerava da razumiju našu misiju jadovničku i našu potrebu da se okupljamo i palimo svijeću, a posebno mogućnost da završimo jadovničku kapelu i da imamo naše mjesto za molitvu, onako kako na ovakvim stratištima Srbi već vjekovima to rade'“, rekao je predsjednik Udruženja ,,Jadovno 1941“ Dušan Bastašić.
Činjenica je da su ovakva stratišta bila dio državnog projekta tadašnje NDH, kaže predsjednik Srpske Milorad Dodik. Od Velebita, do Paga, Jadovna, Stare Gradiške, Jasenovca, Drakulića, pa do Prebilovaca stradao je ogroman broj ljudi, većinom Srba. To govori o tome da je na čitavom prostoru živjela samo jedna ideja – pobiti Srbe, raseliti ih i prekrstiti.
„Teško je oprostiti, ali svakako ovde smo da odamo počast stradalima, 40.000 Srba ubijeno je na najzloglasniji način, pokupljenih širom BiH, Republike Srpske, Hrvatske i Srbije, pobijeni samo zato što su bili dio nacionalne i narodne elite“, istakao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik. Naveo je da su spremni pomoći Udruženju da se ovo uredi, na jedan pristojan način, da se izgradi kapela koja je ovdje potrebna i zato su zamolili hrvatske vlasti da omoguće dozvolu da se to može učiniti, a mi ćemo, kaže Dodik, obezbijediti novac da se to završi.
Među ubijenima bilo je i djece. To govori o strašnim razmjerama jedne ideologije, zločina nad zločinima – genocidu, poručio je resorni ministar Milenko Savanović.
„Činjenica je da su ubijana i djeca, a to govori da su imali namjeru da biološki unište srpski narod.,Ideologija te politike osmišljena je u 19.vijeku, a realizovana 1941-1945. i 1990 – 1995. bilo je da protjeraju Srbe preko Drine, ali jedina garancija i zaštita je srpski narod i Republika Srpska“, rekao je ministar Savanović.
I zato je obaveza svih iz Srpske i Srbije da budu prisutni na ovakvim mjestima, kaže predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić. U suprotnom, ta mjesta će teško ostati zabilježena.
„Naš srpski narod mora čuvati ova mjesta, jer onaj narod koji ne poštuje svoje žrtve sigurno gubi svoj identitet. Poštujmo žrtve, budimo ovde, poklonimo se žrtvama da bismo sačuvali i sebe i svoj identitet u vremenu koje dolazi“, kaže predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić.
Osam hiljada žrtava u jednom od prvih ustaških logora – Slana na Pagu, žive samo u sjećanju svojih potomaka, jer nikakvo obilježe njihovog stradanja danas ne postoji. Spomen-ploča, postavljena 1975. uništavana je tri puta, posljednji put 2013. Od tada niko iz hrvatske vlasti, ne pominje njeno ponovno podizanje.
Izvor: Radio Televizija Republike Srpkse
Vezane vijesti: