fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обиљежен Дан ослобођења општине у Другом свјетском рату

Општинска организација СУБНОР-а у Прњавору данас је полагањем цвијећа код бисти народних хероја и испред споменика палим борцима НОР-а и жртвама фашистичког терора обиљежила Дан ослобођења општине у Другом свјетском рату, 10. јули.

Општинска организација СУБНОР-а у Прњавору данас је полагањем цвијећа код бисти народних хероја и испред споменика палим борцима НОР-а и жртвама фашистичког терора обиљежила Дан ослобођења општине у Другом свјетском рату 10. јул
Прњавор – полагање вијенаца Фото: СРНА

Потпредсједник СУБНОР-а Раде Радоњић рекао је да су у свим ратовима на овим просторима многи борци дали животе за слободу, због чега они који су имали срећу да преживе имају обавезу да их се сјећају и поштују.

Он је истакао да обиљежавању овог историјског датума за Прњавор из године у годину присуствује све више грађана, али и да новим генерацијама треба указати на његов историјски значај.

„Нажалост, са нама данас нема доста омладине. Требало би у сарадњи са школама покушати омасовити присуство, јер је ријеч о нашој историји, о тековинама НОР-а“, рекао је Радоњић.

Делегације СУБНОР-а и локалне власти положиле су цвијеће и код споменика погинулим борцима ВРС од 1991. до 1995. године.

Напријатељске формације извршиле су напад на Прњавор 9. јула 1943. године око поноћи, а општина је ослобођена већ 10. јула у току дана. Прњавор је након ослобођења 696 дана био слободан град.

Од 1941. до 1945. године са подручја општине Прњавор у борбеним дејствима учествовало је око 4.500 бораца, погинуло је око 1.000, а рањено око 1.200. Ова општина дала је четири народна хероја – Раду Врањешевић, Станка Вукашиновића, Новака Пивашевића и Вида Њежића.

ОО СУБНОР Прњавор у чланству има 17 старих бораца и 11 потомака.

Извор: СРНА

Везане вијести:

ПРЊАВОР: Покољ Срба код градског гробља-гробница …

Злочин на Вијачком лугу у Прњавору 1. фебруара 1942. године …

ПОКОЉ У СЕЛУ КРЕМНА КОД ПРЊАВОРА 16. децембра 1941 …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: