fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Данас обиљежавање крсне славе цркве бесмртних хероја

Војна црква у Бијељини обиљежиће данас крсну славу на свечаности у Касарни „Војвода Степа Степановић“ Видовданским концертом на коме ће наступити Умјетнички ансамбл Министарства одбране Србије „Станислав Бинички“.

Војна црква у Бијељини
Војна црква у Бијељини

Спомен-храм Светог мученика кнеза Лазара и свих светих мученика српских у Касарни у Бијељини прва је војна црква у Републици Српској и први православни војни спомен-храм саграђен након Другог свјетског рата на простору бивше Југославије.

Кум Цркве бесмртних хероја ове године је Центар јавне безбједности Бијељина.

Из војне цркве је најављено освећење застава и ломљење крсног колача за 18.30 часова, а Видовдански концерт биће одржан од 20.00 часова у Центру за културу „Семберија“ у Бијељини.

Поред ансамбла „Станислав Бинички“, на концерту ће наступити и Српско пјевачко друштво „Србадија“ из Бијељине.

Спомен-храм Светог мученика кнеза Лазара и свих светих мученика српских у касарни „Војвода Степа Степановић“ у Бијељини, саграђен је у току одбрамбено-отаџбинског рата 1992-1995. године према наређењу Главног штаба Војске Републике Српске и посвећен је Видовдану, крсној слави српске војске.

Храм је саграђен од пуне цигле као једнобродна црква без купола, са једним звоником и једним звоном, димензија 14 са 7,40 метара.

Војна црква чува успомену и молитвено сјећање на све ратне добровољце Семберије, Мајевице и Подриња у ослободилачким ратовима од 1912. до 1918. године, на учеснике антифашистичке борбе у Другом свјетском рату, на борце у одбрамбено-отаџбинском рату и на све погинуле војнике, полицајце, ватрогасце и војне љекаре који су пострадали на дужности.

Спомен-храм у Бијељини чувар је копије „Законика цара Стефана Душана“, издања према сачуваним светогорским преписима које је штампано у ограниченом тиражу.

У војној цркви налази се и један од само пет примјерака редизајниране сабље генерала српске армије Франтишека Александра Заха, оснивача високог војног школства у Србији.

Оригинал се налази у Војном музеју у Београду. Прве двије редизајниране официрске сабље које су урадили Душица Велемир Танасковић и Слободан Сурчулија налазе се на војним академијама у Београду и Брну, у Чешкој, домовини генерала Заха.

Трећа редизајнирана сабља налази се у Народном музеју Ужице, одјељење у Новој Вароши, четврта се као ауторски примјерак чува у фирми „Статус стил“ у Земуну, а пету су аутори даровали првој војној цркви у Бијељини.

Извор: СРНА

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: