Русија ће у сриједу, 9. маја, обиљежити дан завршетка Другог свјетског рата који се у овој земљи слави као Дан побједе, дан касније него у осталом дијелу Европе.
Око 12.000 полицајаца, чланова Националне гарде и волонтера помоћне јединице полиције водиће рачуна о безбједности током прославе Дана побједе у Москви 9. маја, изјавио је шеф московског Одјељења за регионалну безбједности и борбу против корупције Владимир Черников.
Војна парада ће бити одржана на Црвеном тргу, заједно са маршом Бесмртног пука, а прославу ће употпунити ватромет и програм прославе у Парку побједе и на другим јавним мјестима.
Черников је рекао да се очекује да око десет милиона људи учествује у догађајима током прославе у Москви.
Најпознатији симбол сјећања на Дан побједе су Георгијевске ленте, које се носе током церемоније обиљежавања овог за Русију важног догађаја у историји.
Током априла и почетком маја 1945. године нацисти су се повукли и са источног и са западног фронта, а дио по дио њемачке војске се почео предавати.
Нацисти су се предали након преговора са Великом Британијом и САД 7. маја, а споразум о предаји ступио је на снагу дан касније.
У Берлину је 16 минута послије поноћи потписана безусловна капитулација њемачких оружаних снага.
У име Њемачке акт је потписао фелдмаршал Вилхелм Кајтел, у име Совјетског Савеза маршал Георгиј Жуков, а у име западних савезника британски ваздухопловни генерал Артур Тедер.
Тиме је формално завршен Други свјетски рат у Европи. Остаци њемачких трупа још неколико дана су давали отпор, а најдуже у Југославији – до 15. маја.
Најважнији циљ нацистичких војника био је да их не зароби Црвена армија која је већ преузела контролу над Берлином, те су се борбе против совјетских војника наставиле и наредног дана, упркос томе што су британски премијер Винстон Черчил и предсједник САД Хари Труман прогласили завршетак рата.
Лидер Совјетског Савеза Јосиф Висарионович Џугашвили Стаљин је 9. маја током гостовања на совјетској радио станици прогласио пораз нациста и крај рата.
Дан побједе је у Русији постао други најпопуларнији датум откако је Владимир Путин на мјесту предсједника ове земље.
Популарност Дана побједе у Русији је порасла заједно са напорима власти да поново оживи симболе националног поноса из периода Совјетског Савеза, укључујући мелодију химне Руске Федерације која је идентична мелодији раније совјетске химне.
Дан побједе у Русији обиљежава кулминацију ових напора, а обиљежава се јутарњим маршевима и војним парадама широм Русије.
У рату је погинуло између 55 и 60 милиона људи, укључујући милион и 706.000 Југословена, а око 35 милиона је рањено.
Извор: СРНА
Везане вијести: