Дан несталих и погинулих у Одбрамбено-отаџбинском рату Републике Српске биће обиљежен 15. септембра у Бањалуци пригодним манифестациjама и уз поруку да што приjе мора да буде завршен процес тражења несталих, речено jе данас на конференциjи за новинаре Одбора Владе Српске за његовање традициjа ослободилачких ратова.
Програмом обиљежавања предвиђено jе да у 9.30 часова у Саборном храму Христа Спаситеља буде служен парастос погинулим и убиjеним борцима и цивилима у Одбрамбено-отаџбинском рату.
У 10.15 часова биће положени виjенци на спомен-обиљежjе погинулим борцима на гробљу „Свети Пантелиjа“. Виjенци ће бити положени и на Спомен-костурницу на Новом гробљу гдjе jе предвиђено обраћање званичника са почетком у 11.25 часова.
Програмом jе у 11.45 часова предвиђено полагање виjенаца на споменик „12 беба“, док ће jавна трибина о процесу тражења несталих почети у 13.00 часова у Банском двору.
Савjетник министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске генерал Милан Торбица подсjетио jе да jе завршетком рата евидентирано 5.250 несталих лица, од коjих су 2.735 цивили, међу коjима и 30 дjеце, а остало су припадници Воjске и МУП-а Републике Српске.
„До 1. jануара 2008. године, односно до почетка рада Института за нестала лица БиХ, риjешена jе судбина 3.545 несталих са пописа Канцелариjе за нестала лица Српске или у просjеку 320 случаjева годишње. За све пронађене и идентификоване постоjе комплетни судско – медицински налази, а све ексхумациjе и идентификациjе рађене у организациjи те Канцелариjе пратиле су наредбе надлежних судова и тужилаштава“, навео jе Торбица.
Он jе нагласио да, почетком рада Института за нестала лица БиХ, долази до наглог и великог застоjа у процесу тражења несталих, наводећи као примjер да су у првих пет мjесеци рада Института идентификовани посмртни остаци 600 несталих Бошњака и само осам Срба.
Торбица jе истакао да jе такав тренд настављен и наредних година, што jе резултовало да jе за протеклих пет година рада Института пронађено, ексхумирано и идентификовано 33 несталих Срба.
Он jе навео да се, закључно са 1. jуном ове године, на списку несталих налазе jош 1.682 лица, док се у три спомен-костурнице у Бањалуци, Источном Сараjеву и Невесињу налазе посмртни остаци 657 неидентификованих тиjела.
Предсjедник Републичке организациjе породица погинулих и заробљених бораца и несталих цивила Недељко Митровић рекао jе да тамо гдjе jе на сцени ексхумациjа и идентификациjа, треба да буде и процесуирање ратних злочина, jер jе 80 одсто несталих лица жртва ратног злочина.
„Ако би се отворио активниjи процес утврђивања ратних злочина над Србима, онда би и приjе пронашли нестала лица за коjима се jош трага. А то очито ниjе ни жеља ни намjера федералних и дjелимично заjедничких институциjа БиХ, а посебно спонзора из међународне заjеднице“, истакао jе Митровић.
Он jе подсjетио да jе Европска комисиjа 2010. године изразила забринутост због малог броjа идентификованих српских жртава, али да jе сама та изjава, без конкретно предузетих мjера, недовољна.
Митровић jе наjавио да ће на jавноj трибини у оквиру обиљежавања Дана несталих лица бити донесени одређени закључци коjе ће Скупштина Републичке организациjе на сjедници 16. септембра преточити у захтjеве коjе ће упутити приjе свега Влади Српске.
Према његовим риjечима, циљ jе да Влада са своjим стручним службама разриjеши финансиjске и правне радње како би била започета идентификациjа посмртних остатака коjи се налазе у три спомен-костурнице у Српскоj.
Везане виjести:
ЈОШ СЕ ТРАГА ЗА 9.643 НЕСТАЛА ЛИЦА
КОЈИЋ: 800 ДОСИЈЕА О СРПКИЊАМА ЖРТВАМА РАТА
ПРИКРИВА СЕ СУДБИНА НЕСТАЛИХ СРБА