Поводом 20 година од егзодуса 120.000 Срба са подручја Сарајева, у Бијељини ће 12. марта бити одржана манифестација под покровитељством предсједника Републике Српске Милорада Додика.
„Идеал је засјенио жртву и покренуо постдејтонски егзодус сарајевских Срба, зарад мира и остварења сна, за стварање Републике Српске“, наводи се у промотивном споту за ову манифестацију, који је данас представљен медијима.
О егзодусу Срба из сарајевске регије у марту ће у Бијељини бити одржан и округли сто, као и изложба документарних фотографија, најављено је на конференцији за новинаре Организационог одбора манифестације у Народној библиотеци „Филип Вишњић“.
Новинарима је представљен плакат, лого и садржај манифестације републичког значаја чији је завршни чин Академија 12. марта у 14.00 часова у Центру за културу „Семберија“.
Манифестација о 20 година егзодуса организује се на иницијативу Удружења грађана „Пријатељи Илијаша“, које је у манастиру „Свете Петке“ у Бијељини подигло споменик палим саборцима.
Предсједник Организационог одбора манифестације Миленко Зупур најавио је да ће овај датум убудуће бити обиљежаван сваке године с циљем да се отргне од заборава трагедија српског народа.
Он је подсјетио да су српски борци зауставили 35 офанзива и одбранили своје домове, а у тој одбрани погинуло је више од 7.000 војника и цивила.
Из отетог града, у јединственом догађају у савременој историји, кренуло је постдејтонско пресељење – егзодус, у којем су Срби оставили своја огњишта у Сарајеву, а понијели су са собом и своје мртве.
Режисер Драган Елчић, Србин из Сарајева који након егзодуса живи и ради у Београду, аутор је документарног филма о егзодусу „Крстић“ чијих је 500 кадрова претворено и у изложбу фотографија.
Он је најавио да ће Академија о егзодусу показати, прије свега, достојанство српског народа, а наступиће хор, оркестар и балет.
„Од других нас разликује бијег од патетике“, оцијенио је Елчић и рекао да је за њега метафора егзодуса жена са бебом у наручју, на хладноћи од минус 20 степени, око ње још четворо мале дјеце, а сви иду са осмијехом.
„То је симбол и слика узвишеног чина који је направио српски народ, тих 120.000 сарајевских Срба који су изашли без суза, бола и патетике, достојанствено, зарад стварања Републике Српске“, закључио је Елчић.
Протојереј ставрофор Драган Пејчић рекао је новинарима да је црква увијек уз свој народ, па и приликом обиљежавања годишњице егзодуса сарајевских Срба.
Он је додао да највише њих након рата живи у Епархији зворничко-тузланској и да потомци треба да знају и памте шта су преци жртвовали за отаџбину Републику Српску.
Везане вијести:
Двије деценије „Малог Зејтинлика“: Језиви звуци тишине
Обиљежавање 20 година од егзодуса Срба са подручја Сарајева