У Мркоњић Граду ће 10. октобра бити обиљежено 17 година од када jе током агресиjе оружаних снага Хрватске и тзв. Армиjе РБиХ са вjековних огњишта из 13 западнокраjишких општина протjерано више од 120.000 Срба, а убиjено 2.000 цивила и воjника.
Мркоњић Град jе централно мjесто обиљежавања, jер jе у овоj општини пронађена jедна од наjвећих масовних гробница са тиjелима 181 убиjеног српског цивила и воjника, а налази патолога показали су да су све жртве звjерски мучене и убиjене.
Предсjедник Пододбора Владе Републике Српске за обиљежавање значаjних историjских догађаjа Велимир Дуњић позвао jе данас све становнике Мркоњић Града, борце учеснике одбрамбено-отаџбинског рата, као и чланове породица погинулих и несталих бораца да 10. октобра присуствуjу обиљежавању 17 година од страдања Срба у западноj Краjини.
„Вриjеме jе да покренемо активниjу инициjативу поводом огромног страдања и агресиjе хрватске воjске над Србима у 13 општина овог диjела Републике Српске“, нагласио jе Дуњић.
Према његовим риjечима, само у Мркоњић Граду jе, према процjенама општинских органа, уништена приватна и друштвена имовина вриjедна 680 милиона КМ.
Начелник општине Мркоњић Град Дивна Аничић изразила jе наду да ће jедног дана некоме бити суђено за злочине почињене у Мркоњић Граду.
„Слоган манифестациjе jе `Да се не заборави`. Не смиjемо заборавити шта се догодило. Треба да нас jе што више тог дана. Треба заjедно да одамо заслугу онима коjи су дали живот за Републику Српску“, поручила jе Аничићева.
На данашњем састанку Организационог одбора у Мркоњић Граду договорени су задаци и обавезе за 10. октобар. Програмом jе предвиђено да у 11.00 часова буде служен парастос и положено цвиjеће на спомен-обиљежjе масовне гробнице на градском гробљу.
Након тога, у 12.00 часова биће положено цвиjеће на централно спомен-обиљежjе погинулим борцима Мркоњић Града у одбрамбено-отаџбинском рату. Биће одржан и културно-умjетнички програм.
Tоком агресиjе оружаних снага Хрватске и Петог корпуса такозване Армиjе БиХ на 13 западнокраjишких општина у септембру и октобру 1995. године протjерано jе више од 120.000 људи, а убиjено 2.000 цивила и воjника.
До сада jе ексхумирано 1.214 тиjела, а трага се за jош 420 тиjела убиjених српских цивила и воjника.
Током окупациjе цивили су убиjани на наjмонструозниjи начин, имовина систематски пљачкана, а само градско подручjе девастирано.
Подручjе општине Мркоњић Град jе Деjтонским мировним споразумом враћено у састав Републике Српске. Након што jе Српска поново преузела подручjе општине, у Мркоњић Граду jе пронађена наjвећа масовна гробница на православном гробљу са тиjелима 181 звjерски убиjеног српског цивила, а у мањим гробницима у овоj општини пронађено jе jош 176 тиjела.
Tоком окупациjе западних диjелова Српске убиjани су претежно стари и немоћни људи, инвалиди и воjни заробљеници, уништени су готово сви привредни капацитети, огроман броj стамбених jединица, вjерских обjеката и школа, о чему свjедоче многоброjни извjештаjи и докази достављени надлежним тужилаштвима, укључуjући и Хашки трибунал.
За 117 дана хрватске окупациjе на подручjу Мркоњић Града порушено jе и запаљено 1.608 кућа, око 700 станова, док jе 3.000 стамбених обjеката онеспособљено за становање. Из привредених колектива опљачкана jе сва покретна имовина, тако да jе ратна штета на подручjу мркоњићке општине проциjењена на око 680 милиона КМ.
Везане виjести: