fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обележено 75 година од депортације жена и деце у логор на Старом сајмишту

Фото Танјуг
Фото Танјуг

Центар за истраживање и едукацију о Холокаусту (ЦИЕХ), Савез јеврејских општина Србије, Савез антифашиста Србије, Жене у црном и Иницијатива младих за људска права организовала је данас шетњу Београдом, поводом обележавања 75 година од депортације јеврејских и ромских жена и деце у логор на Сајмишту.

Комеморативни програм „Стазама сећања” почео је окупљањем испред вртића Скадарлија који се налази на углу улица Џорџа Вашингтона и Далматинске , где се 1941. налазило седиште „Полиције за Јевреје и Цигане”, а одакле су потом жене и деца депортовани у логор на Сајмишту.

Поворка од 60 људи која је на рукама имала жуте траке, потом је у пратњи полиције кренула ка Тргу Републике и Дома Војске, где је некада било седиште Генералштаба , па затим преко Бранковог моста до Сајмишта где су читана писма бивших логорашица и остављене ношене жуте траке у знак сећања на страдале жртве.

Представник Центра за истраживање и едукацију Никола Радић казао је да су немачки окупатори између 8. и 12. децембра 1941, велики број жене и деце јеврејске и ромске националности спровели у логор на Сајмишту, и да су већ у мају 1942. скоро сви они били убијени.

„Сматрамо да би данашњи дан, Дан људских права, требали да користимо и као Дан сећања на ове настрадале и да оваквим комеморативним скуповима у будућности подсећамо на ове догађаје из наше историје који не смеју да се забораве”, казао је он.

Учесници данашње шетње Београдом носили су плакате на којима је писало „Они који не памте прошлост принуђени су да је понављају”, као и „Свако има право на живот, слободу и безбедност”.

(Танјуг)

Извор: ПОЛИТИКА

Везане вијести:

Три музеја за три народа жртве

Старо Сајмиште: Исељавају централну кулу | Јадовно 1941.

Старо сајмиште – од логора до меморијалног центра | Јадовно …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: