fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обележена годишњица смрти Арчибалда Рајса

Државном церемонијом у Топчидерском парку свечано је обележена годишњица смрти истакнутог хуманисте, криминолога и пријатеља Србије Арчибалда Рајса.

Обележена годишњица смрти Арчибалда Рајса
Обележена годишњица смрти
Арчибалда Рајса

Генерални секретар председника Републике Никола Селаковић сматра да доктора Арчибалда Рајса нисмо заборавили све док га се не сећамо само на данашњи дан којим се обележава годишњица његове смрти, „већ и на сваком кораку понављајући оно што је он понављао у читавом периоду од 1914. докле је био жив“.

„А понављао је истину о страдању српског народа нарочито 1914-1915, али и сведочио његову голготу, повлачење кроз Албанске гудуре, васкрс државе на Крфу, Солунском фронту и ослобођење“, рекао је Селаковић.

Али, како истиче, Рајса Срби не треба само да се сећају по његовом професионалном позиву и етици која је доказана у том периоду, када је као криминолог поступао у Србији, највише на простору Мачве, Подриња, западне Србије, већ треба и да „живимо кроз његове поруке из његовог чувеног списа „Чујте Срби – чувајте се себе“, односно да упознамо саме себе да бисмо могли да решавамо највеће проблеме.

Заменик градоначелника Београда Андреја Младеновић истакао је да је Арчибалд Рајс поставио темеље српске криминолошке и форензичке науке, на којима наши стручњаци и даље раде, као и да је он прошао голготу марша до Албаније и повратка у Србију пробијајући Солунски фронт.

Председник Удружења потомака Солунских ратника „Др Арчибалд Рајс“ Мирослав Ђоловић каже да нема онога ко је хтео „да и мало проникне у историју српског народа“, а да није разговарао о Арчибалду Рајсу, који је, како истиче, пријатељ Срба за сва времена.

„Послужићу се стихом Војислава Илића Млађег: ‘Када ми се овде у земљи Србији заврши стаза животних дана, желим да моје срце почива високо на врх Кајмакчалана. Тог најдичнијег врха Србије где сури орли небо продиру да будем поред мојих другова које сам гледао како умиру'“, рекао је Ђоловић.

Зар има нешто јаче и веће да се каже, запитао се и додао да му је жао што крај Рајсовог битисања у Србији није био добар, „што је дозвољено да га један наш испровоцира и његово болесно срце доведе на врх Кајмакчалана“.

Венце су на споменик Рајсу, подигнутом 1931, положили и одали пошту изасланик председника Републике Никола Селаковић, затим у име владе Србије државни секретар Министарства рада Негован Станковић, као и представници Министарства одбране, Војске Србије, Криминалистичко-полицијске академије, Града Београда, Удружења за неговање традиције народноослободилачких ратова, Удружења потомака Солунских ратника и грађани.

Арчибалд Рајс био је швајцарски форензичар, публициста, доктор хемије и професор на Универзитету у Лозани. Истакао се као криминолог радом на истраживању злочина над српским становништвом у време Првог светског рата.

У Србију је дошао да истражује злочине аустроугарске, немачке и бугарске војске над цивилним становништвом, на позив српске владе 1914. године.

Пред крај живота објавио је свој ратни дневник у књизи „Шта сам видео и проживео у великим данима“, а пре тога објавио је „Писма са српско-македонског фронта“, док, као своје посмртно завештање српском народу оставио је необјављен рукопис књиге „Чујте Срби!“.

(Тањуг)

Извор: РТС

Везане вијести:

Сећања и завет доктора Рајса | Јадовно 1941.

У КРАЈУ АРЧИБАЛДА РАЈСА | Јадовно 1941.

Деца млађа од годину дана избодена бајонетима, људима …

Храбри српски војници сломили два царства! | Јадовно 1941.

Нејач страдала у колевци | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: