fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обележен Међународни дан сећања на геноцид над Ромима

Загреб — Међународни дан сећања на геноцид над Ромима у Другом светском рату обележен је у Уштици крај Јасеновца, где је одата почаст ромским жртвама тамошњег логора.

printscreen youtube
printscreen youtube

Обележавању су, уз бројне представнике ромских заједница, присуствовали и изасланици председнице Хрватске Иво Жинић, изасланик премијера Нада Мурганић и изасланик председника Сабора Хрватске Фурио Радин, загребачки градоначелник Милан Бандић и саборски заступник Рома и још 11 националних мањина Вељко Кајтази, јавила је Хина.

Кајтази је рекао да је Уштица место највећег страдања ромске заједнице у којем је она за време Другог светског рата десеткована. Он је казао да је на том месту почињен геноцид не само над Ромима, него над људскошћу и свим данашњим европским вредностима, као и свим вредностима које баштини модерна Хрватска.

„У раздобљу од 1941. до 1945. године овде је убијено најмање 16.173 Рома, од тога 5.608 деце и 4.887 жена. Верујемо да је број сигурно већи, јер, за разлику од других народа, Роми су пребројавани по броју вагона у којима су довежени и на исти начин су и ликвидирани“, навео је Кајтази.

Он је упозорио да је страдање Рома и данас изван фокуса истраживача и изразио жељу да се у склопу гробља уреди стална музејска поставка о страдању Рома, као и да једна улица у Јасеновцу носи име ромских жртава, што је предложила тамошња ромска заједница.

Иво Жинић је рекао да страдања Рома до сада нису довољно истражена и навео да то треба исправити, јер је то „дуг ромском народу, невиним жртвама и залог будућности“.

Нада Мурганић је упозорила да неке дискриминације и неравноправности могу довести до стравичних злочина и навела да је Хрватска била једина која је у Савету Европе предложила да се 2. август обележава као Међународни дан сећања на геноцид над Ромима у Другом светском рату.

Фурио Радин је рекао да нико у историји није извео злочине тако темељно и немилосрдно као нацисти и фашисти и „локални фашисти – усташе“. Он је упозорио да и данас неки догађаји, као што су негирање српских жртава из Другог светског рата или стална негирања јеврејских жртава Холокауста, показују да треба бити опрезан у томе како би младе генерације схватиле о чему се ту ради, наводи Хина.

На опасност историјског ревизионизма у Хрватској упозорили су председник хрватског Савета за националне мањине Александар Толнауер и председник Савеза антифашистичких бораца и антифашиста Хрватске Фрањо Хабулин.

„И данас сведочимо да не мале групе историчара у Хрватској упорно настоје минимизирати, а неки чак у потпуности негирати и игнорисати злочине, чиме се јасно жели умањити резултат службене политике расизма која се одвијала у НДХ, док неки доводе у питање и страдања Рома, Срба, Јевреја, Хрвата, Словенаца, антифашиста и свих оних који су се супростављали том режиму“, рекао је Толнауер.

Он је додао да садашња Хрватска, „као земља победница у Другом светском рату“ и чланица ЕУ и НАТО, не може допустити релативизацију и игнорисање злочина почињених у НДХ, „као и било којих злочина почињених после 1945. године“.

Међународни дан сећања на геноцид над Ромима у Другом светском рату обележава се 2. августа, на дан када је 1944. године у концентрационом логору Аушвиц убијено 2.897 Рома.

Извор: Б92

Везане вијести:

Објављена научна књига о геноциду над Ромима у НДХ …

Роми траже да се докаже геноцид над њима | Јадовно 1941.

озваничити 2. август као дан сјећања на геноцид над ромима

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: