fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

О радовима за идејно рјешење Меморијалног центра у Доњој Градини

Министарство просвјете и културе Републике Српске и Јавна установа „Спомен-подручје Доња Градина“ спровели су данас стручну дискусију о радовима пристиглим на конкурс за израду идејног урбанистичко-архитектонског рјешења Меморијалног центра у том спомен-подручју, који су данас у Козарској Дубици први пут изложени јавности.

Министарство просвјете и културе Републике Српске  провело је данас стручну дискусију  о радовима пристиглим на конкурс за израду идејног урбанистичко-архитектонског рјешења Меморијалног центра у Спомен-подручју "Доња Градина"
Радови за идејно рјешење
Меморијалног центра

Помоћник министра за културу Милица Котур изјавила је да је јавности представљено свих шест радова који су пристигли на конкурс за израду идејног урбанистичко-архитектонског рјешења Меморијалног центра у Спомен-подручју „Доња Градина“.

„Међу овим радовима изложени су и другонаграђани и трећенаграђени рад пристигао на конкурс и четири ненаграђена рада. Прва награда није додијељена јер је жири сматрао да ниједан рад није задовољио све елементе који су прописани да би се додијелила таква награда“, рекла је новинарима Котурева.

Она је прецизирала да је жири разматрао архитектонски изглед пројекта, те да зато није додијељена прва награда, а да је јавна расправа организована да би се стручној јавности и грађанству представили пројекти.

„Јако нам је важно да видимо шта јавност мисли о овим пројектима да и они виде шта је то жири оцијенио, шта је сматрао да је добро, а шта није добро и зашто нисмо додијелили прву награду“, додала је Котурева.

Она је објаснила да је будући Меморијални центар у Доњој Градини замишљен као комплекс од седам сегмената, међу којима прилазни плато са макетом логора Јасеновац, музеј са експонатима, научно-истраживачки центар, вјерски објекти за Србе, Јевреје и Роме, скулптуре за жртве и дјецу, а да ниједан пристигли пројекат није задовољио све те елементе.

„Меморијални центар Доња Градина мора да буде препознатљиво мјесто, јер меморијал је сам по себи спецификум архитектуре и када их једном погледате, ви сте их запамтили заувијек“, рекла је Котурева и, наводећи примјере Јад Вашема, Козаре и Сутјеске, додала да је то оно што тражи меморијална архитектура.

Министарство просвјете и културе Републике Српске  провело је данас стручну дискусију  о радовима пристиглим на конкурс за израду идејног урбанистичко-архитектонског рјешења Меморијалног центра у Спомен-подручју "Доња Градина"

Директор Јавне установе „Спомен-подручје Доња Градина“ Tања Tулековић рекла је да сваки од радова садржи елементе прописане тендерским поступком који би се могли искористити, али да ниједан није задовољио захтјеве конкурса у свим појединачним сегментима.

„Надамо се да ћемо уз сугестије наших грађана, који данас присуствују, искристалисати њихово мишљење или ће нам можда нешто сугерисати на шта би требало да обратимо пажњу у преговарачком поступку“, изјавила је Tулековићева.

Јавној расправи и изложби радова пристиглих на конкурс за израду идејног урбанистичко-архитектонског рјешења Меморијалног центра у Спомен-подручју „Доња Градина“ у Козарској Дубици данас су присуствовали општински званичници и грађани.

Јавна стручна дискусија о истој теми биће одржана сутра у 12.00 часова у Музеју Републике Српске у Бањалуци.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Дискусија о идејном урбанистичком рјешењу Меморијалног центра

Меморијални центар Доња Градина – кућа истине о страдању у …

Одбор за Доњу Градину иницирађе изградњу Меморијалног …

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: