Начелник Одjељења за међународну сарадњу Мемориjалног центра холокауста у Паризу Бруно Боjер информисао jе у Источном Сараjеву министра просвjете и културе Републике Српске Горана Мутабџиjу о проjекту овог центра коjи има за циљ едуковање наставног кадра за изучавање холокауста.
Мутабџиjа jе новинарима рекао да jе састанак уприличен руководећи се жељом Министарства просвjете и културе Српске да се прошири сарадња са Мемориjални центром у Паризу у домену изучавања холокауста.
„Осим сарадње са Израелом, гдjе наши професори српског jезика и историjе иду сваке године и сарадње са кустосом музеjа Јад Вашем Ханом Барух коjа долази сваке године у Доњу Градину, желимо да видимо коjе проjекте може понудити оваj институт из Француске за наше професоре историjе“, изjавио jе Мутабџиjа.
Он jе напоменуо да се већ припрема група професора коjи ће ове године ићи на семинар о изучавању холокауста, што jе све у вези са периодом обиљежавања годишњице пробоjа jасеновачких логораша.
„Ове године ће у организациjи Владе Републике Српске та манифестациjа бити одржана 27. априла. На jучерашњем састанку у Бањалуци смо одржали прву сjедницу Организационог одбора за ову годину“, рекао jе министар просвjете и културе Српске.
Мутабџиjа jе за наредну седмицу наjавио да ће предводити делегациjу у чиjем саставу су Владимир Лукић и Драган Давидовић, коjа ће посjетити Мемориjални центар у Доњоj Градини и установити шта jе потребно за припрему помена жртвама коjе су убиле усташе.
„Надамо се да ће Организациони одбор ове године завршити своj дио посла да имамо импозантну манифестациjу у Доњоj Градини. Присутни ће бити представници Израела, вjероватно jедан од министара у израелскоj Влади, имаћемо делегациjу из Србиjе, а очекуjемо све релевантне политичке факторе из Српске“, рекао jе Мутабџиjа.
Он jе изразио наду да ће ове године на овоj манифестациjи бити већа заступљеност представника дипломатског кора акредитованог у БиХ.
Када jе риjеч о проjекту коjи jе понудио Мемориjални центар холокауста у Паризу, Мутабџиjа jе навео да ће Република Српска сагледати шта се нуди и о њему одлучити тек када сазна да ли задовољава тражене критериjуме, односно, да ли на прави начин репрезентуjе оно што jе циљ Владе Српске у смислу обиљежавања холокауста и страдања српског народа у Другом свjетском рату.
Боjер jе за Срну изjавио да Мемориjални центар холокауста у Паризу жели да едукуjе 30 професора историjе из читаве БиХ од чега би 15 било из Републке Српске да би се ниво знања о холокасту подигао на виши ниво.
„Желим од министра Мутабџиjе да чуjем да ли jе Република Српска заинтересована за ту врсту сарадње и да чуjем на коjи начин се овдjе одвиjа настава о холокаусту“, каже Боjер.