fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

НЗЗ: Хрватска негује своја непријатељства са суседима

Водећи швајцарски лист „Ноје цирхер цајтунг“ (НЗЗ) објавио је веома оштру анализу положаја Хрватске у Европској унији, као и стања хрватског друштва.

Загреб
Загреб

Изјаве хрватске председнице Колинде Грабар Китаровић о Босни и Херцеговини тај дневник сматра „бесмисленим“, а премијера Хрватске приказује као неодлучног проевропског политичара, који се више боји своје странке него опозиције.

„Најновија чланица Европске уније након четири године од приступања пропустила је прилику да испуни очекивања“, наводи лист, додавши да је Хрватска требало да „преузме водећу улогу у регији, а она се свађа са суседима и унутар себе“, преноси хрватски портал „Индекс“.

НЗЗ истиче да је Хрватска разочарање и у економском смислу, осврћући се на статистику да је просечан приход по становнику 40 одсто од европског просека.

„Према суседима, ова земља понекад се понаша неурачунљиво“, сматра НЗЗ и наводи сукобе које Хрватска има са Словенијом, Србијом, БиХ и Мађарском.

Нарочито су наглашене изјаве председнице Грабар Китаровић о 10.000 терориста у БиХ, које се тумаче као „бесмислице“ и то што потпаљује сукоб са суседном државом без икаквог разлога.

Председницу оптужују да не узима у обзир посебну одговорност Хрватске као једне од држава потписница Дејтонског споразума и да је она „неоптерећено одлучила да иде у супротном смеру“.

Лист види проблем арбитражне одлуке о граници са Словенијом као ствар „националног престижа“ за Хрватску, с обзиром на то колико има морске обале. Наводи се да је Словенија одлучила да блокира приступ Хрватске Организацији за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) и да размишља о тужби пред Судом ЕУ, док Хрватска уопште не признаје арбитражу и „тражи нове преговоре“.

Швајцарски лист иронично констатује да нема краја „хрватским напетостима са суседима“, али да је живахна ситуација у унутрашњополитичким односима.

Премијер Пленковић има кнап већину у парламенту. Зависи од непоуздане подршке крајње деснице у својој странци, као и од мањинских представника. Недостаје му унутрашња сигурност да би могао да води владу постојаним смером“, наводи НЗЗ, додавши да је Пленковићу требало „10 изгубљених месеци“ да склони плочу са усташким поздравом ЗДС из Јасеновца.

Лист такође наводи да се у Хрватској води културни рат.

„И унутар друштва и унутар владе у Хрватској се води културни рат. Као и у неким другим европским државама, и у Хрватској су нарасле ревизионистичке снаге које сматрају да са историјом Другог светског рата не треба да имају ‘згрчен однос'“, наводи се у швајцарском листу.

Док је Пленковић одлучивао 10 месеци о премештању плоче, „у јавности се водила страшна дебата о томе да ли је фашистички поздрав заправо ‘стари хрватски’, како је тврдила и председница“’, пише НЗЗ.

Лист даље закључује да Хрватску блокира „неразрешен однос према прошлости“ и да се због тога влада боји десних снага, јер се у „земљи води културни рат“.

На крају анализе НЗЗ наводи се да се не очекује да ће се Хрватска брзо оправити – ни економски ни друштвено.

„Чланак НЗЗ најновији је пример тема којима Хрватска конкурише за интерес страних медија. О забрињавајућем стању у Хрватској, коју се у европским медијима почиње описивати као ‘проблематично дете’, недавно се писали у немачком Франкфуртер Алгемајне Цајтунгу, а пре тога у аустријским листовима Пресе и Стандард. Имиџ Хрватске прилично је нарушен унутар ЕУ, с обзиром на то да се истичемо само свађама и изневереним очекивањима. Значајно је и да страни медији препознају како је актуално водство државе недорасло изазову“, оцењује портал Индекс.

(Тањуг)

Извор: РТС

Везане вијести:

Хрватска „заратила“ са свима, а Бриселу се то не свиђа

Звецкање оружјем: Кува се ратни план да се Српска „пресече“

„Понуда авиона из ’45, Хрвати ионако живе у том времену“

Немачки медији: Хрватски политикант се враћа преко грбаче мањина

Горки укус хрватске чоколаде | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: