fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Нови Сад – Свечано отварање изложбе „Хероине у балканским и Првом светском рату“

Милунка Савић

У Историјском Архиву Града Новог Сада, Филипа Вишњића 2а, у среду 5. априла 2017. године, у 19 часова, поводом обележавања стогодишњице Првог светског рата, биће отворена изложба под називом “ Хероине у баланским и Првом светском рату „.

Аутори изложбе су Предраг Павловић и Алекса Зарев  из Удружења ратних добровољаца 1912–1918, њихових потомака и поштовалаца из Београда уз сарадњу са Министарством одбране.

Организатори изложбе су Удружење ратних добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца „Обилић 1912-1918“ Нови Сад www.srpskidobrovoljcins1912-1918.org и Историјски архив Града Новог Сада  www.arhivns.rs

На отварању изложбе ће говорити др Милан Мицић, историчар и књижевник из Новог Сада и директор Историјског Архива Новог Сада, историчар Петар Ђурђев. У музичком делу програма наступиће Српско певачко друштво „Јутро“ из Новог Сада. Публика ће ову изложбу моћи да погледа до 21. Априла.

ЈУНАКИЊЕ. У одбрани српског народа, заједно са својим очевима, браћом и мужевима, бориле су се и жене. Многе од њих облачиле су војничке униформе и, под својим или туђим именом, учествовале у крвавим биткама Великог рата. Василија Вукотић, кћерка сердар Јанка Вукотића, била је једина жена-учесница Битке на Мојковцу; добровољац Милица Миљанов, осветлала је образ свом оцу војводи Марку Миљанову, а Живана Терзић је у српској војсци достојно заменила свог погинулог брата…

Изложба „Хероине у баланским и Првом светском рату“ настала је захваљујући групи аутора Удружења ратних добровољаца 1912–1918, њихових потомака и поштовалаца из Београда. Говори о женама које су током Првог светског рата дале велики допринос, поднеле огромне жртве и задужиле Србију и свет. На 17 паноа представљене су наше хероине попут Милунке Савић, Надежде Петровић, Јелене Шаулић, Радмиле Милошевић, Анђе Шћепановић, Лепосаве Младеновић Белосајке и других.

Такође, на паноима су представљене и жене из других земаља које су дошле у помоћ српској војсци и народу, као ратнице, санитетско особље или хуманитарне раднице, које су допремале помоћ, прикупљале новац и слале га у Србију, или су лично долазиле и остајале са српским народом, попут Флоре Сендс, Евелин Хаверфилд, Елси Инглис и многих других.

 

Извор: Удружење ратних добровољаца 1912-1918

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: