arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Podijelite vijest:

NOVE ISTRAGE O ČUVARIMA U NACISTIČKIM LOGORIMA

njegovic_jadovno.jpgBERLIN, 5. OKTOBRA (SRNA) – Njemačke vlasti ponovo su otvorile nekoliko stotina prekinutih istraga o čuvarima u nacističkim logorima, što bi moglo da dovede do podizanja više desetina novih optužnica, prenosi AP.

Specijalni antinacistički istražitelji ponovo su otvorili slučajeve poslije izricanja presude Džonu Demjanjuku, čiji je slučaj poslije izručenja iz SAD postavio pravni presedan u Njemačkoj.

Imajući u vidu poodmaklu životnu dob svih osumnjičenih, istražitelji neće čekati okončanje razmatranja Demjanjukove žalbe na presudu kojom je osuđen na pet godina zatvora zbog ubistva 27 900 Jevreja u logoru Sobibor, rekli su izvori u njemačkom tužilaštvu.

Elan Štajnberg, potpredsjednik Američkog udruženja preživjelih holokausta i njihovih nasljednika, pozdravio je vijest o ponovnom otvaranju istraga i apelovao da tužioci budu brzi.

Efraim Zurof iz Centra „Simon Vizental“ rekao je da će u naredna dva mjeseca pokrenuti kampanju za pronalaženje preostalih nacističkih kriminalaca.

On je ocijenio da je presuda Demjanjuku otvorila vrata za krivične istrage koje su se u prošlosti činile nemogućim.

Demjanjuk je prva osoba osuđena za zločine iz nacističke ere protiv koje nisu izneseni direktni dokazi o njenom učešću u ubijanjima. Demjanjuk je

osuđen kao nekadašnji čuvar logora na osnovu identifikacionog dokumenta iz ratnog vremena.

On demantuje da je bilo kada radio kao čuvar u logoru.

Izvor: srna

 

NAJNOVIJE VIJESTI

Udaja

Oženili smo se 2. rujna 1940. godine. Fritz je bio isto tako skroman

Rat

Krajem semestra u Pariz su došli moji roditelji i Mira. Tata je produžio

Pariz

Koliko god mi je bilo teško ostaviti Fritza, moram priznati da mi je

Fritz

No sudbina je promijenila tijek ovih događaja. Otputovala sam, doduše, u Pariz, ali

Matura

Čak i najboljim đacima škola je uvijek pomalo “teret”, pogotovo ambicioznijima u koje

Mladost

Sve u svemu, imale smo sretno djetinjstvo, okružene ljubavlju i brigom, a standard

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​