Загреб — Хрватски адвокат Анте Нобило каже да на основу хашке пресуде у поступку Прлић и остали, логораши из БиХ имају право на постављање одштетног захтева Хрватској.
Ипак, према његовим речима, они не желе да туже државу, већ би радије да постигну споразум, али додаје да ће о томе бити тешко постићи договор.
Нобило је за регионалну Н1 тв рекао да се са логорашима срео прошле седмице у Сарајеву и предочио им своју правну анализу за подизање тужби против хрватске државе, те да је на њима да одлуче да ли ће тужти Хрватску.
„Све пресуде за ратне злочине које имамо у Хрватској су пресуде појединцима и оне су основ за исхођење накнаде штете па тако то могу бити и пресуде Хашког суда. Хашка пресуда Прлићу и другима је утврдила да су председник Хрватске, министар одбране и начелник Главног штаба били укључени у удружени злочиначки подухват који се делом односи и на логораше. Те чињенице се у парници више не могу преиспитивати, а држава одговора за штету које њени органи направе према другом“, рекао је Нобило.
Нема сумње да Хрватска може одговарати за штету коју су починили председник државе, министар одбране и начелник Главног штаба, истакао је Нобило. Нагласио је да би логораши из БиХ били најсрећнији када би се постигла нагодба, али и додаје да је за такав сценаријо могућност мала.
„Логораши би највише хели нагодбу и они не желе да туже Хрватску“, рекао је Нобило и навео пример Црне Горе која је свим логорашима исплаћивала одштету. Сматра да је време да Хрватска плати штету због „грешака из 1993. године“, али и процењује да би корист од нагодбе имала и Хрватска и БиХ те да би „нагодба била најбоља за све“.
„Тиме би се релаксирала ситуација и показало једно ново европско лице Хрватске“, казао је Нобило. Упркос томе што су, каже, изгледи за нагодбу „готово никакви“, пробематичним за цео процес сматра и чињеницу да су се премијер Пленковић, председник Сабора Јандроковић и председница Колинда Грабар Китаровић већ одредили против таквог поступка логораша за наплаћивање одштете од Хрватске.
Рекао је да, након процеса у Хрватској, логораши могу правну битку наставити и на Европском суду за људска права. „Не верујем да ти логораши сами могу поднети трошак парнице, ако је изгубе. Мора им помоћи њихово удружење и држава“, рекао је Нобило и казао да би поступак у Хрватској могао трајати до шест година, а можда и дуже.
Коментирајући изјаву СДП-овца Предрага Матића да би логораши могли тражити одштету у случају да су били у логорима на хрватском територију, Нобило је објаснио да се у ранијим пресудама јасно означава да је сукоб између Армије БиХ и ХВО-а био међународни сукоб.
„Херцег-Босна је била пројект Републике Хрватске. Туђман је заједно са Шушком управљао свим процесима у БиХ. Постоје хиљаде доказа да је Хрватска водила рат с Армијом БиХ у Босни и Херцеговини“, рекао је Нобило.
Извор: Б92
Везане вијести:
Нобило адвокат Савеза логораша БиХ у тужби против Хрватске …
Нобило: Има основа за тужбу логораша БиХ против Хрватске …
Логораши из БиХ са адвокатом Нобилом о тужби против Хрватске