Томислав Николић на отварању споменика у Београду
Предсjедник Србиjе Томислав Николић поручио jе синоћ` на церемониjи откривања споменика Гаврилу Принципу у Београду да Србиjа овим чином не брани Принципа и његове другове већ да они данас бране Србиjу своjом одбраном на суђењу, своjим истраjавањем на истини, идеjама и мотивима.
Николић jе истакао да за Србиjу нема значаjниjег дана од Видовдана и ничег светиjег од Косова и Метохиjе, те да се Србиjа не боjи истине да jе Гаврило Принцип био хероj, симбол ослободилачких идеjа, тираноубица, носилац идеjе ослобођења од ропства коjа jе кружила Европом.
„Други нека мисле шта хоће. Косово и Метохиjа jе Србиjа. Други нека притискаjу своj народ у своjоj држави да се одрекне своjе териториjе, пошто само на то имаjу право“, нагласио jе Николић.
Говорећи о дешавањима из 1914. године, он jе рекао да би, што се Аустроугарске и Њемачке тиче, Првог свjетског рата било и без Видовдана у Сараjеву 1914. године и без Гаврила Принципа.
„Наjлакше jе данас за све окривљивати Србиjу и Србе. Зато у назови историjским тумачењима читамо да може да се стави знак апсолутне повезаности између Сараjевског атентата и Првог светског рата као покушаj амнестиjе агресора и окривљивања нападнутог“, навео jе Николић.
Он jе нагласио да се годинама уназад искривљавала истина о поводима за избиjање Првог свjетског рата.
„Ако jе Винстон Черчил у своjоj књизи `Непознати рат` написао да jе `Принцип умро у затвору, а споменик коjи су његови сународници подигли слави његов и њихов злочин` онда не чуди и приjедлог резолуциjе о Сребреници коjом би од данас симбол злочина била само Сребреница“, рекао jе Николић.
Он jе навео да то што вриjеђаjу данашње Србе може и да се прихвати, али да он неће дозволити да вриjеђаjу поклане и маљем убиjених Србе у Јасеновцу, Староj Градишци, Јадовну, Боjнику, стриjељаних у Краљеву, Крагуjевцу, живих подављених у Новом Саду.
„А Србиjа jе и тада као и данас, као и увек, била против рата“, поручио jе Николић.
Он jе рекао да ниjе случаjно што се споменик Гаврилу Принципу открива у Србиjи тек данас jер се чекало да о томе одлучуjу људи коjи живе у складу са његовим принципима слободе, независности и заjедништва.
„Чекало се да у Србиjи о Принципу одлучуjу они коjи не би рушили његов споменик да jе коjим случаjем до сада било храбрости да буде подигнут.
Да о Принципу одлучуjемо и да његово дело сагледавамо мерилима његове епохе и нашег осећања правде, без страха од нових тумачења моћника, свесни да ће његове пуцње у окупатора користити против нас кроз сва времена и просторе“, нагласио jе Николић.
Везане виjести:
Личност 2014. године: Гаврило Принцип – Jadovno 1941.
Откривање бисте Гаврила Принципа и спомен-плоче Солунским …