fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Никад не заборавити злочине!

Arie.jpg

Сенатор Републике Српске и представник Српске у Израелу Арие Ливне сматра да Међународни дан сjећања на жртве холокауста треба да буде путоказ за све народе да се никада не смиjе заборавити шта се десило у Другом свjетском рату и да се таква трагедиjа више не понови човjечанству.

„То jе била наjвећа трагедиjа у историjи човjечанства, у коjоj jе и српски народ платио огромну циjену. Сматрам да не треба да заборавимо нити да опростимо бившим генерациjама, од коjих jе данас мало живих. Треба да памтимо све злочине и да их никада не заборављамо“, изjавио jе Ливне Срни поводом обиљежавања Међународног дана сjећања на жртве холокауста.

Ливне jе рекао да оваj дан за њега има велики значаj, jер jе његова маjка угушена гасом и спаљена у Аушвицу.         „Огроман дио моjе фамилиjе, скоро сви, убиjени су на разним мjестима у холокаусту у Мађарскоj и Хрватскоj, тако да оваj дан за мене има специфичан значаj“, истакао jе он.

Он наводи да jе у Израелу обиљежавање Међународног дана холокауста од посебног значаjа, додаjући да на jедан минут сав саобраћаj стане – тако што људи изађу из аутомобила и стоjећи мирно одаjу пошту и сjећање на жртве холокауста.

Ливне, коjи jе и савjетник предсjедника Српске Милорада Дидика, рекао jе да jе приликом посљедње Додикове поруке Израелу договорено о сарадњи са Мемориjалним центром „Јад Вашем“.

„Добио сам извjештаj да jе `Јад Вашем` десеторици студената из Српске одобрио долазак у Јерусалим на курс у оваj центар. Договорено jе да ће у школама Српске омладина учити о томе шта jе био холокауст, и то jе од великог значаjа да се таква трагедиjа никада не заборави“, закључио jе Ливне.

Начелник општине Козарска Дубица Нино Јауз оцjењуjе да jе обиљежавање Међународног дана холокауста, коjи се десио над jевреjским, али и над српским и ромским народом на овим просторима у Другом свjетском рату, наjзначаjниjи датум за Српску.

„Српски народ у Другом свjетском рату због свог антифашистичког опредељења био jе доведен пред биолошко истребљење“, рекао jе Јауз Срни, подсjетивши да jе општина Козарска Дубица изгубила тада 53 одсто становништва, док jе на наjзвjерскиjи начин убиjено на десетине хиљада дjеце, жена и стараца у систему усташког логора „Јасеновац – Доња Градина“.

Он jе подсjетио да се на подручjу општине Козарска Дубица налази комплекс усташког логора „Доња Градина“, гдjе се налази наjвећи броj масовних гробница оних коjи су убиjени у Јасеновцу.

„Радуjе нас чињеница да jе Влада Српске покренула програм уређења Спомен-подручjа „Доња Градина“, jер на таj начин истина о страдању народа на овом подручjу моћи ће да оде у свиjет“, истакао jе Јауз и поручио да jе потребно учинити све да се не заборави трагична судбина свих недужно страдалих и стравични злочини коjе jе починила НДХ у Другом свjетском рату.

Он jе рекао да ће делегациjа општине Козарска Дубица сутра у 9.00 часова положити виjенац у Спомен-подручjу „Доња Градина“.

Извршни секретар Јевреjске општине у Добоjу Дарио Атиjас рекао jе Срни да jе обиљежавање Међународног дана холокауста од великог значаjа за све Јевреjе коjи су ослобођени из логора „Аушвиц“.

„Оваj датум за нас Јевреjе посебно jе значаjан, jер се тада сjећамо наших предака коjи су на звjерски начин убиjени. Ми и данас осjећамо посљедице холокауста у БиХ, jер jе наталитет Јевреjа мали, а jевреjске заjеднице су сведене на десетине чланова и дошло jе до њихове асимилациjе“, истакао jе Атиjас.

Он jе навео да ће, поводом обиљежавања Међународног дана холокауста, у Галериjи Центра за културу у Добоjу 9. фебруара бити одржана изложба под називом „Логори у коjима су страдали Јевреjи БиХ“. „Ова изложба jе подсjећање на безумље коjе jе скоро уништило jевреjску заjедницу БиХ, jер jе од 1941. до 1945.године страдало око 70 одсто Јевреjа БиХ“, истакао jе Атиjас.

Према његовим риjечима, на изложби ће бити представљени сви наjважниjи логори у некадашњоj НДХ у коjима су страдали Јевреjи из БиХ. Он jе рекао да ће, поводом обиљежавања Међународног дана холокауста, сутра на jевреjском гробљу у Добоjу бити одржан помен.

Познато jе да jе 27. jануар – као Међународни дан сjећања на жртве холокауста – установила 1. новембра 2005. године Генерална скупштина Уjедињених нациjа.

Опредjељуjући се за дан када jе 1945. године ослобођен „Аушвиц“, наjозлоглашениjи логор смрти у поробљеноj Европи, Генерална скупштина УН руководила се потребом реафирмациjе људских права, превенциjе и кажњавања злочина геноцида, као и стално присутне опасности од расне, националне и вjерске мржње – заснованих на предрасудама.

Други свjетски рат однио jе, осим осталог, више од шест милиона недужних жртава – припадника jевреjског народа, коjи се нашао на мети систематског истребљења, коjе су проводиле нацистичка Њемачка и друге окупационе или марионетске државе.

Аушвиц, Треблинка, Матхаузен, Дахау, Маjданпек, Јасеновац, Старо Саjмиште, Јаjинци – само су нека од масовних стратишта невиних жртава током Другог свjетског рата.

Осим припадника других поробљених народа, Јевреjи су представљали наjугрожениjу етничку заjедницу, што jе довело до масовних злочина, у коjима jе страдало око шест милиона припадника овог народа.

Припремио: Миломир САВИЋ

Извор: срна

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: