Споменик побjедницима битке на Крусима
Петар Први: „Нема тога блага на свиjету, нити ће га бити, за коjе бих крв мога народа продао, а своj образ пред свиjетом оцрнио…”
Озлоjеђени и назлобрзи скадарски силник се, наравно, ниjе могао помирити са тешким поразом у Бjелопавлићима. Увиђаjући да jе за таj пораз, за то што ниjе успио да похара Бjелопавлиће и Пипере, наjзаслужниjи владика Петар Први Петровић Његош, Махмут-паша Бушатлиjа ниjе сачекао чак ни да се извида и да му задобиjена рана у Мартинићима зациjели, већ jе са jош већом силом (његова ордиjа jе овог пута, изгледа, броjила 23.000 воjника, мада има извора коjи наводе и свих 30.000) поново кренуо, овог пута на стару Црну Гору и владику Петра Првог лично, науман да jош jедном прегази и спржи Цетиње.
Но, приjе приче о томе како се завршио таj поход Махмут-паше на Цетиње, ево неколико поjединости о историjским околностима коjе су претходиле и овом и претходном његовом походу на Пипере и Бjелопавлиће, коjе су краjем осамнаестог виjека означиле прекретницу и у историjи Црне Горе и овог диjела Балкана у цjелини, коjи ће, коначно, добити епилог и у Првом српском устанку у Србиjи почетком деветнаестог виjека.
Чим су се руска царица Катарина Друга и аустриjски цар Јосип Други на Криму 1787. године договорили да пораде на слабљењу и подjели турског царства, Турска им jе, уз снажну подршку Енглеске и Француске, обjавила рат. У жељи да отоманску царевину пољуљаjу и ослабе са више страна, савезнице Русиjа и Аустриjа су наумиле да побуне народе коjи вjековима чаме у турском ропству. Међу првима Црногорце, вjечите бунџиjе и непокорнике. Аустриjа jе зато одмах на Цетиње као изасланика упутила капетана Филипа Вукасовића са 100.000 дуката, нешто хране, праха и олова, да наговори владику Петра Првог да зарати са Турцима.
Умном владици jе то у почетку било сумњиво и такву понуду jе одбио пошто ниjе имао потврду са руског царског двора да jе то у интересу Русиjе, односно да jе и Русиjа у рату са Турском. Ниjе прихватио чак ни понуду насртљивог и нетактичног капетана Вукасовића коjи му jе у jедном тренутку понудио и мито од 50.000 дуката.
„Нема тога блага на свиjету, нити ће га бити, за коjе бих крв мога народа продао, а своj образ пред свиjетом оцрнио и радиjи сам поштено и у сиромаштву умриjети, но стидно живjети у изобиљу”, одговорио jе Владика, тврди стари историчар Јагош Јовановић.
Но, ипак, кад jе и из Русиjе стигла потврда о рату са Турском, Петар Први се помирио са Вукасовићем и почео да се припрема за обрачун са Турцима. Ни Турци, наравно, нису сjедjели скрштених руку. Скадарски везир Махмут-паша Бушатлиjа, осjећаjући да се црногорска брђанска племена све више приближаваjу Црноj Гори, да неће моћи jош дуго да их држи у покорности и одвоjено од матице, предузео jе поменути поход на Бjелопавлиће и Пипере, увjерен да ће ту пресjећи сваку помисао на ширење устанка и у осталим брђанским племенима и могућност њиховог присаjедињења Црноj Гори.
Какав султан и кучине
У своjоj знаменитоj приповиjетци „Поп Андровић нови Обилић” Стефан Митров Љубиша jе, чини се, боље од икога описао Махмут-пашу Бушатлиjу, његову пакосну нарав и злобу, његово немилосрђе коjе су добрано осjетили и сами Паштровићи.
Кад jе негдjе у другоj половини осамнаестог виjека, у вриjеме успона и jачања моћи Махмут-паше учињен jедан умир крви између Паштровића и Спичана, на чему jе понаjвише порадио угледни и утицаjни поп Раде Андровић, то ниjе било по вољи ни скадарском везиру ни млетачком провидуру из Котора. Пргави и самовољни Махмут-паша jе истог трена позвао Спичане у Скадар да испита какве то они договоре и помире праве са Паштровићима иза његових леђа и како то они мимо његовог знања и воље помjераjу границе (Паштровићи су у то вриjеме били под влашћу Млетака). Делегациjа Спичана, на челу са Мирчетом Никланом, покушала jе да одобровољи напраситог и безобзирног силника, наглашаваjући невоље Спичана и муке коjе су трпjели због тог мучног дуга према Паштровићима, али и лоjалност коjу и даље гаjе према султану. Само што jе споменуо султана, то jе до краjа разjарило биjесног везира:
„Какав султан и кучине! Ја немам врх себе господара, потле Бога и Пророка, а за тога падишу мислим као за свога хата. Док jе мени Арбаниjе и љута Малисора, не боjим се jа, фукаро, ни султана ни цетињског калуђера, коjи ми сjеди на ђедовини, ни оне ћосаве бабе у Млецима, коjоj се поп Андровић трипут на дан клања, но ћу их сва три потковати приjе године, и побити границу топузом, гђе ми гођ хат допре и ногом чепне!”
Пише: Будо Симоновић
Сjутра: ПАША СЕ УЗДАО У СИЛУ, СВЕТИ ПЕТАР У СЛОГУ
Извор: Дан
Везане виjести:
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу I
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу II
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу III
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу IV
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу V
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу VI
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу VII
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу VIII
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу X
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу XI
Фељтон: Трагом необичног крштења на Цетињу XII