fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

НЕУСТАВАН ПРИЈЕДЛОГ ЗАКОНА О УЏБЕНИЦИМА У ЛИВАЊСКОМ КАНТОНУ

Посланик СНСД-а у Скупштини Ливањског кантона Славиша МихајловићФото: СРНА
Посланик СНСД-а у Скупштини Ливањског кантона
Славиша Михајловић
Фото: СРНА

Виjеће за заштиту виталних интереса Уставног суда Федерациjе БиХ (ФБиХ) данас jе прогласио неуставним Приjедлог закона о уџбеницима и наставним средствима за основне и средње школе у Ливањском кантону, jер се њиме крше уставна права Срба у том кантону.

Овом одлуком Приjедлог закона о уџбеницима и наставним средствима за основне и средње школе у Ливањском кантону не може бити упућен у даљу процедуру.

У образложењу пресуде наводи се да су jезик и писмо jедно од битних обиљежjа конститутивног народа коjе чине његов идентитет, а самим тим, свако питање коjе задире у ову област евидентно представља витални интерес за сваки конститутивни народ, у овом случаjу српски у Ливањском кантону.

„Образовање, као изузетно битан сегмент у друштву, такође, потпада под дефинициjу виталног интереса конститутивних народа и по ставу Виjећа, изузетно jе важна и сложена материjа коjа се, као таква, не би смjела у сегменту равноправне употребе у процесу образовања jезика и писма свих конститутивних народа препустити вољи издавача, него би морала бити уређена одговараjућим законом“, поjашњава се у пресуди.

Према образложењу пресуде, интервенциjа законодавца у овоj области jе нужна да би била обезбиjеђена равноправна употреба jезика и писма у службеноj употреби у ФБиХ, те право на образовање на матерњем jезику за сваког ученика у наставном процесу.

У образложењу пресуде се наводи и да jе тачно да Закон о основном образовању у Ливањском кантону и Устав овог кантона прописуjе равноправну употребу три jезика и два писма, али то остаjе „мртво слово на папиру“, уколико равноправност jезика и писма нема своjу примjену у пракси.

„Стога, у конкретном случаjу, одобравањем и издавањем уџбеника искључиво на jезику и писму jедног, у овом случаjу хрватског конститутивног народа, те непружањем законских гаранциjа у оквиру Приjедлога закона да ће бити испоштован идентитет, кроз jезик и писмо, у овом случаjу српског конститутивног народа, повређуjе се витални интерес конститутивног српског народа у Кантону 10, те jе у том правцу Виjеће дониjело пресуду као у изреци“, образлаже се у пресуди.

Клуб посланика Срба у Скупштини Ливањског кантона покренуо jе прошле године процедуру заштите виталног националног интереса на наведено законско рjешење.

Потпредсjедник Скупштине Ливањског кантона Славиша Михаjловић оциjенио jе за Срну да jе одлука Уставног суда Федерациjе БиХ (ФБиХ) о неуставности Приjедлога закона о уџбеницима и наставним средствима за основне и средње школе у овом кантону, важна за остваривање уставних права Срба.

„Ова jе порука свима да у ФБиХ живе Срби коjи имаjу уставна и конститутивна права и без коjих се не може дониjети ниjедна одлука. И у наредном периоду ћемо сваку евентуалну одлуку или закон коjима се буду кршила права српског народа тражити заштиту виталног националног интереса“, поручио jе Михаjловић.

Он каже да би, након данашње одлуке Уставног суда ФБиХ, клубови српског народа у законодавноj власти у ФБиХ требало да буду ангажованиjи и да све законе коjи крше уставна права упућуjу Уставном суду ФБиХ на разматрање.

Михаjловић jе навео да би у Ливањском кантону у наредних шест мjесеци требало да буду израђена нова законска рjешења о уџбеницима и наставним средствима, коjима би била испоштована права Срба и уведена група националних предмета.

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

Везане виjести:

jавна расправа о закону о уџбеницима у ливањском кантону

нарушено право српских ученика на образовање у ливањском …

О хрватским уџбеницима историjе – Jadovno 1941.

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: