fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Nestanak ćirilice vodi nestanku srpskog identiteta

Potiskivanjem ćirilice iz upotrebe i njenim nestankom gubi se jedno od najznačajnijih obilježja srpskog identiteta i kulture, rekao je sinoć u Bratuncu potpredsjednik Udruženja „Ćirilica“ Miodrag Kojić iz Beograda.

Predavanje o ćiriličkom pismu njegovom potiskivanju iz upotrebe i zapostavljanju u odnosu na latinicu
Predavanje o ćiriličkom pismu njegovom
potiskivanju iz upotrebe
Foto: SRNA

Njegovim i predavanjem profesora Slobodana Čurovića iz Podgorice o ćiriličkom pismu njegovovom potiskivanju iz upotrebe i zapostavljanju u odnosu na latinicu i posljedicama koje iz toga proizilaze završene su „Bratunačke duhovne večeri“ koje je Svetosavska omladinska zajednica iz ovog mjesta organizovala u ovom mjesecu povodom 25. septembra, Dana opštine Bratunac.

Svoje stihove o srpskom jeziku i pismu ćirilici revitovala je pjesnikinja iz ovog gradića Teodora Košarac, a o ćirilici u narodnoj poeziji i srpskom jeziku i autorsku pjesmu u desetercu o ćirilici uz gusle je pjevao mladi guslar iz Srebrenice Dušan Pejić.

Profesor srpskog jezika i književnosti Slobodan Čurović odbio je da predaje novoizmišljeni „crnogorski“ jezik i kao Srbin i otac četvoro djece ostao je vjeran svom jeziku i kulturi u novoj samostalnoj evropeiziranoj Crnoj Gori, ali bez zaposlenja i izvora egzistencije.

On je veoma potresno i analitički govorio o sudbini srpskog jezika i ćirilice u Crnoj Gori ili, kako je naveo „u nekadašnjoj srpskoj Sparti“.

„Srpski jezik je montenegrisan‚‚ i na strašnoj je `golgoti`. Vrši se nasilna `crnogorizacija` jezika i progoni ćirilica i sve što je srpsko, a da bi se dobio ćirilički pisani dokument mora se pisati poseban zahtjev administarciji i biti izložen ruglu i podsmijehu šalterskih službenika“, tvrdi Ćurović navodeći brojne primjere.

Prema njegovim riječima progoni se srpski, a izmišlja kvazi jezik „dukljanski“ te da se vrši „getoizacija“ ćirilice i lingvističko nasilje nad srpskim jezikom.

Na ovom skupu je zaključeno da se mora institucionalno raditi na zaštiti i očuvanju ćirilice kojom su napisana sva vrijedna srpska djela jer njen eventualni nestanak vodi nestanku srpskog identiteta i samoukidanja kulture i samog naroda.

U okviru „Bratunačkih duhovnih večeri“ u ovom mjesecu organizovano je veče aforizama i poezije, zatim predavanja o novim oblicima zavisnosti, kao i besjeda i predavanje o „Tri srbska svjetilnika-vladika Nikolaj, otac Justin i patrijarh Pavle“.

Sinoćnje predavanje i ova duhovna manifestacija završeni su citiranjem riječi patrijarha Pavla: „Ako nestane naše pismo, nestaćemo i mi“ i pozivom da se čuva i zaštiti ćirilica.

Izvor: SRNA

 

Vezane vijesti:

Ćirilica u nestajanju | Jadovno 1941.

Ćirilica Beograd: Kako vratiti ćirilicu | Jadovno 1941.

Ćirilica u digitalnom dobu, sve od nas zavisi | Jadovno 1941.

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: