Kada se pre desetak godina počelo govoriti da je Sarajevo postalo muslimanski grad, poenta je bila u tome da u njemu više nema ni Srba ni Hrvata sem na nivou statističke greške
Kada se pre desetak godina počelo govoriti da je Sarajevo postalo muslimanski grad, poenta je bila u tome da u njemu više nema ni Srba ni Hrvata sem na nivou statističke greške. Sarajlijama Bošnjacima to nije mnogo smetalo. Čak su tvrdili da je Sarajevo, uprkos tome, i dalje zadržalo multietnički duh. Danas je, međutim, u njemu relativno sve manje i samih Bošnjaka. Prvo je Sarajevo preplavio talas turskih bankara, biznismena, slastičara, profesora, studenata, zetova i snaha, i to je bosanskim muslimanima jako godilo. Vratilo se „pusto Tursko“, za čim su generacijama tugovali preci današnjih Bošnjaka. Davutoglu je već pri prvom dolasku u Sarajevu najavio da je Osmanska imperija bila jedna uspješna priča koju valja ponoviti. Erdogan ga je dopunio otkrićem da mu je rahmetli Izetbegović ostavio u amanet i Bošnjake i Bosnu. A reis-efendija emeritus Mustafa Cerić je na ovo medenje uzvratio riječima: „Turska je naša matica“, očito nesvjetan da je time opovrgao omiljenu bajku sa stećaka o „dobrim Bošnjanima“ kao svojim pradjedovima, te da je bošnjački narod proglasio za tursku dijasporu.
Ta tursko-bošnjačka idila bila je podržana sa Zapada objašnjenjem da će Turska, kao sekularna država umjerenog islama i sa evropskim ambicijama, spriječiti radikalizaciju bošnjačkih muslimana koju podstiču šiiti i vehabije. Iznenada su te izjave ljubavi obostrano utihnule, i to baš u vrijeme kada su zahladili odnosi Ankara – Vašington, a Erdogan obnovio pregovore sa Putinom o izgradnji nuklearne elektrane i turskog gasnog toka. Istovremeno, BiH, odnosno Federaciju, odnosno Sarajevski kanton zapljusnuo je drugi talas sa Orijenta.
Ali to nisu Sirijci, Iračani, Avganistanci i drugi migranti koji preko Balkana bježe od rata i bijede u bogatu Njemačku, nego naprotiv hiperbogati šeici iz Saudijske Arabije.
(Deo izlaganja na regionalnom bezbednosno-političkom forumu „Aktuelni problemi, novi izazovi i pretnje u bezbednosnoj sferi balkanskog regiona“)
Izvor: NOVOSTI
Vezane vijesti:
Egzodus i curenje Srba iz Sarajeva | Jadovno 1941.