БИЈЕЉИНА, 31. МАЈА /СРНА/ – Професор Универзитета за националну одбрану САД Стивен Меjер сматра да у БиХ расте
подjела између Федерациjе БиХ и Републике Српске и да би у интересу Срба наjбоље рjешење било да се одвоjе.
Меjер jе за „Глас Српске“ оциjенио да jе неминован распад БиХ, jер jе риjеч о „држави коjа постоjи само на папиру“.
„У jедном моменту доћи ћемо и до формалног раздваjања, али, искрено, не знам да кажем шта ће послиjе тог да се деси. Могуће jе да из тога произађе и независност бошњачке државе. То ће се
вjероватно десити за децениjу, двиjе или пет“, сматра Меjер.
Он jе рекао да са добром економском политиком мале политичке заjеднице могу да успиjу.
„Ако Црна Гора може да опстане као држава, онда би и бошњачка држава и Република Српска као држава могле да опстану. Наравно, то питање тражи одговор на питање да ли би РС требало да буде независна или да се везуjе за Србиjу?“, каже Меjер, коjи jе и бивши аналитичар ЦИА за Балкан.
Он jе оциjенио да су велике силе Америка, Француска и Велика Британиjа уназадиле политички развоj на простору Балкана за 20 до 30 година, те додао да су Савjет за провођење мира и ОХР постали бескорисни.
„Све важниjе земље чланице ПИК-а, Америка, Енглеска, Турска првенствено гледаjу сопствене интересе. Њих не занима интерес Брчко дистрикта, Српске ни циjеле БиХ, али ако међународна заjедница жели да плаћа постоjање ОХР-а, онда jе све у реду“, рекао jе Меjер.
Он jе истакао да jе све мање подршке представника међународне заjеднице бошњачкоj политици, те предвиђа да ће традиционални бошњачки политичари постати jош више изоловани и очаjни.
„У бошњачком корпусу испливаће нови лидери. Генерално, мислим да ће доћи до jош веће подjеле међу етничким групама у БиХ. Биће потребно пуно храбрости и интелигенциjе да се нађе прави пут у таквим околностима, али таj пут мора да се пронађе без великог миjешања међународних представника“, оциjенио jе Меjер.