fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Неће отпад из Кршког у близини РС!

Противљење одлагању опасног материјала код Двора на Уни. Сребренка Голић: Ако је безопасно, нека складиште у Загребу. И председништво БиХ јединствено против овог одлагалишта нуклеарног отпада

rs-otpad

БиХ и Република Српска неће прихватити одлуку Владе Хрватске да се радиоактивни отпад из нуклераке Кршко из Словеније одлаже на локалитету Трговска гора код Двора на Уни.
Члан Председништва БиХ из РС Младен Иванић изјавио је да ће током предстојеће посете чланова Председништва БиХ Хрватској бити речи о свим отвореним питањима, а посебно о потенцијалном одлагалишту нуклеарног отпада у близини границе са БиХ.
– По том питању постоји потпуно јединство у Председништву БиХ, рекао је Иванић уочи посете чланова Председништва Загребу која је планирана за 8. и 9. март.
С друге стране, Сребренка Голић, која је у четвртак у Двору на Уни учествовала на јавној расправи о предлогу збрињавања радиоактивног отпада, поручила је да отпад треба да се одлаже на месту настанка или да се врати у земљу порекла.
– Колико је то штетно казаће стручњаци, али могу са сигурношћу да кажем да је на подручју Трговске горе апсолутно немогуће да се складишти радиоактивни отпад – рекла је Голићева.
Она је појаснила да се ради о подручју са доломитним стенама и територији са много водотока који се уливају у реку Уну.
– Степен трусности је осам степени Меркалијеве скале, а сви знамо шта потреси те јачине могу да ураде, као што је то било у Бањалуци, која је удаљена свега 70 километара, каже Голићева и додаје да се у околини самог подручја налазе и минска поља.
Она је истакла да би Хрватска као чланица ЕУ, ако би покушала да изгради складиште, морала по споразумима да прихвата сав радиоактивни отпад из земаља ЕУ и додала да, ако је безопасно како кажу, одлагалиште треба да граде у Загребу.
– Ако им је главни параметар био густина насељености, какве су намере државе да отерају и ово становника који су се вратили и како ће становници суседних општина да се баве еколошком производњом? Зар је овде неком циљ да становништво поново отера? Едзодуса је доста – нагласила је Голићева. – Као представник осам општина са 230.000 људи у сливу Уне, упозоравали смо Хрватску, а на расправу сам дошла на позив грађана.

НА УДАРУ УНА И ЗДРАВА ХРАНА
Доцент др Един Делић са Рударско-грађевинско-геолошког факултета Универзитета у Тузли изјавио је да ће индиректне консеквенце од одлагања отпада осетити становници места која гравитирају Трговској гори, а који се претежно баве производњом здраве хране.
– Па ко ће у случају градње радиоактивне депоније на пијаци купити било шта из тих крајева? Такође, угрожена ће бити река Уна, јер кроз рејон Черкезовац протиче поток који се улива у нашу лепотицу. У случају цурења радијације, Уна ће тренутно бити контаминирана, а не треба заборавити да се с тог локалитета водом напајују Двор, Костајница и Нови Град. Не треба заборавити да ће та контаминација реком Савом ићи ка Србији, касније ка Румунији и Бугарској, дакле и те земље имају битан разлог за реакцију – казао је професор Делић

Новости: С. Мишљеновић | 05. март 2016.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: