arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Неадекватан однос према стратиштима

http://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/preporucujemo/2013/putevima-kozarske-djece55.JPG

English

– Непознавање и заклањање стратишта српског народа у Другом свjетском рату, посебно парцеле 142 гробља на Мирогоjу у Загребу, говори о неадекватном системском односу српског народа према прошлости, садашњости, али и будућим генерациjама, оциjенио jе секретар удружења „Јадовно 1941“ Предраг Лозо.

Лозо jе на предавању „Таjна парцеле броj 142“, на коjоj jе на загребачком гробљу Мирогоj сахрањено 862 побиjене српске дjеце са Козаре у Другом свjетском рату, рекао да однос према српским стратиштима говори да систем вриjедности из периода од 1945. до 1990. године jош живи.

Он jе упозорио да jе наведена парцела веома малог обима, због чега се поставља питање гдjе су кости остале дjеце, што наводи на сумњу да jе простор око те гробнице сада додиjељен приватним лицима, узурпиран и да су те кости оскрнављене.

„Ми као представници академске заjеднице и удружења коjе се бави овим питањем чврсто вjеруjемо да постоjи начин да се то промиjени и то се мора почети малим корацима, управо правилним односом према стратиштима“, рекао jе Лозо.

Он jе осим парцеле 142 мирогоjског гробља, указао и на цркву у Садиловцу на Кордуну у коjоj jе у jедном дану 1942. године спаљено 480 жена и дjеце, и Пребиловце код Чапљине из коjих jе 600 неjачи одведено и бачено у jаму.

„Ниjе познато ни да су у Мостару била злостављања и мучења у већини градских обjеката у коjима су данас државне институциjе. Шта рећи о комплексу логора смрти Госпић, Јадовно и Паг, у коjима jе за само 130 дана по досадашњим подацима страдало више од 40.000 људи?“, рекао jе Лозо.

Према његовим риjечима, већина jавности, поготово оне коjа ниjе стручна, ниjе знала за овакве чињенице, што jе резултат културолошке политике коjа у свом средишту има негирање свега што jе српско, па и негирање жртава.

Лозо сматра да jе за реаговање система потребно створити групе за притисак, како би овакве чињенице дошле на видjело.

Дуго чувану таjну парцеле броj 142 открио jе аутор Душко Томић у књизи „Путевима смрти козарске дjеце“ 1990. године.

Предавање „Таjна парцеле броj 142“ одржано jе у Светосавском културном клубу у оквиру манифестациjе „Мjесец сjећања на страдање Срба у 20. виjеку“.

Везане виjести:

КЊИГА: „ПУТЕВИМА СМРТИ КОЗАРСКЕ ДЈЕЦЕ“ – ТАЈНА ПАРЦЕЛЕ 142 НА ЗАГРЕБАЧКОМ ГРОБЉУ МИРОГОЈ

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Sadržaj

Autorica Zdenka Novak, rođena 26. novembra u Zagrebu u imućnoj jevrejskoj obitelji, istinitu

Izrael

“Što je u jednom imenu?”, kaže Julija kad čuje da je Romeo jedan

Zagreb

U Zagrebu nakon četiri godine! U početku sam osjećala samo umor i neku

S partizanima

Kad je početkom rujna Italija kapitulirala, na Sušaku je nastala prilična panika. Iako

Na Sušaku

Od lipnja 1941. pa do kapitulacije Italije u jesen 1943. godine živjela sam

Pad Jugoslavije

Početkom 1941. još se ništa nije bilo promijenilo u našem svakodnevnom životu. Ja

Udaja

Oženili smo se 2. rujna 1940. godine. Fritz je bio isto tako skroman

Rat

Krajem semestra u Pariz su došli moji roditelji i Mira. Tata je produžio

Pariz

Koliko god mi je bilo teško ostaviti Fritza, moram priznati da mi je

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​