Hrvatski ministar kulture Zlatko Hasanbegović tvrdi da „i ne razmišlja o ostavci“ uprkos brojnim optužbama i zahtevima da bude razrešen sa te funkcije. Hasanbegović je u intervjuu za Al Džaziru demantovao da trivijalizuje zločine NDH, a komentarišući zahtev direktora jerusalimskog Centra za istraživanje zločina holokausta „Simon Vizental“ Efraima Zurofa da bude smenjen, on mu je poručio da „neko ko negira genocid u Srebrenici nema moralno pravo da ocenjuje hrvatsku politiku“. On je kazao i da su optužbe da negira zločine u Jasenovcu, ali i antifašizam rezultat „parapolitičkog i paraideološkog delovanja“.
– Te optužbe se ne mogu izvući iz bilo koje moje izjave ili postupka. Nažalost, to je sve refleksija unutarhrvatskih političkih odnosa i činjenica je da se opoziciono delovanje prenelo na medijski prostor i da su Hrvatsko novinarsko društvo (HND) preuzele grupe koje ovo časno udruženje koriste za jednu vrstu parapolitičkog i paraideološkog delovanja – naveo je Hasanbegović.
Ipak, Saša Milošević, potpredsednik Srpskog nacionalnog veća u Hrvatskoj, smatra da je ministar kulture „istorijski revizionista“ koji pokušava da iskrivi ne samo događaje iz ratova devedesetih, već i one od pre 70-ak godina.
– Tvrdnjama da Jasenovac nije bio logor smrti i da je tamo mnogo više ljudi stradalo posle 1945. godine nego tokom vladavine NDH ukazuju da je reč o istoričaru koji bi da menja istorijska fakta i da u novom prikazu istorije zamagli činjenicu ko su tada bili dobri, a ko loši momci – ističe Milošević i dodaje da je zbog svojih stavova Hasanbegović po mnogo čemu postao „sinonim aktuelne vlasti“.
Zahtevi za smenu Hasanbegovića u Hrvatskoj se mogu čuti ne samo iz manjinskih zajednica, već i mnogih novinarskih udruženja, ali i kulturnih društava i organizacija. Istovremeno, i ovaj slučaj je pokazao koliko je srpska zajednica u Hrvatskoj razjedinjena.
Naime, Veljko Džakula, predsednik Srpskog demokratskog foruma iz Zagreba, smatra da je povika na Hasanbegovića zapravo povika „onih Srba koji su sa smenom vlasti izgubili zagarantovane prinadležnosti i privilegije“.
– Valjda je logično pustiti čoveka da radi i da svojim delima pokaže da li je zaista ono za šta optužuju ili ne. Ovako, on je osuđen i pre suđenja, što nije demokratska tekovina. Nema sumnje da je u Hrvatskoj u porastu nacionalizam i da zbog toga najviše problema imaju upravo Srbi. Ali, taj problem nije od juče. Upravo je vlada sa Milanovićem na čelu i uz pristanak Pupovca donela čitav niz katastrofalnih zakona po srpsku zajednicu uključujući i onaj da se Hrvatima iz Bosne u Hrvatskoj doniraju kuće, dok za Srbe to ne važi. Ali, čim o tome progovorite odmah etiketiraju kao izdajnika – kaže Džakula.
U toku je tiha asimilacija
Veljko Džakula upozorava da je u toku tiha, ali kompletna asimilacija srpske dece u Hrvatskoj.
– Prema poslednjem popisu, u Hrvatskoj je 16.883 srpske dece. Od tog broja samo njih 3.500 uče po A, B i C modelu u kome je moguće da nauče i ćirilicu ili se upoznaju sa srpskom istorijom. Ostatak, dakle, dve trećine uči hrvatsku istoriju i u procesu su kompletne asimilacije o kojoj ni Pupovac ni bilo ko drugi ne želi da govori, već se bave visokom politikom, umesto konkretnim problemima srpske zajednice – poentira Džakula.
Autor: Đ. Barović
Izvor: Vesti online
Vezane vijesti: