Република Српска jе наjважниjе државно питање Србиjе, а питање српског народа jе тема коjа ниjе одбрањена, поручуjу удружења “Нова српска политичка мисао“ и “Напредни клуб“ у апелу упућеном кандидатима на предстоjећим изборима 6. маjа поводом очувања уставних обавеза према Србима ван Србиjе.
Подстакнути броjним наjавама промjене државне политике и покушаjима да политика Србиjе према свом народу у региону буде означена као дестабилизуjућа, у апелу коjи jе jуче упућен странкама и кандидатима на предстоjећим изборима у Србиjи, ова удружења истичу да jе „политика Србиjе jасно дефинисана у складу са прецизно испољеним тежњама велике већине народа.“
Удружења истичу да су забрињаваjуће наjаве поjединих парламентарних странака коjе се, без обзира на вољу, права и интересе државе Србиjе и српског народа у Републици Српскоj, миjешаjу у унутрашње односе БиХ, те помажу у умањивању самосталности Републике Српске и подстицању унитаризациjи БиХ, што указуjу на радикалну промjену државне и националне политике.
„Србиjа jе прихватила уставне и уговорне обавезе према Републици Српскоj, ентитету БиХ. Обавезе Србиjе дефинисане су законима, споразумима о специjалним везама и стратегиjом владе према Србима у региону, а њене промене нису непосредна тема ових избора и свака њихова накнадна измена била би пре свега недемократски споразум партиjских олигархиjа“, наводи се у апелу коjи jе данас новинарима прочитао предсjедник „Напредног клуба“ Чедомир Антић.
У апелу се истиче „настоjање поjединих политичких кругова у Србиjи коjи следе очигледне тежње политике САД и ЕУ, а чиjи jе циљ ограничавање аутономиjе и коначно укидање Републике Српске“.
Политичка права српског народа у региону и статус Републике Српске представљаjу дио оних вриjедности на коjима jе саздана модерна Европа и коjе су, посебно на Балкану, триjумфовале послиjе 1989. године, тврде у овим удружењима.
„Веруjемо да би ваше изjашњавање у прилог очувања Републике Српске и наставка државне националне политике у региону допринело политичкоj стабилности Србиjе и Балкана, као што би изборноj кампањи коjа jе у току пружило неопходни демократски подстицаj“, закључуjе се у апелу.
Ђорђе Вукадиновић из „Нове српске политичке мисли“ рекао jе да jе циљ овог апела да буде опоменута jавност у Србиjи да „важну политичку тему Републику Српску стави у врх своjе политичке агенде“.
„Упркос данашњим успесима Републике Српске, над њеним постоjањем озбиљно прете црни облаци и свесни те опасности коjа не пролази, неопходно jе да се наша jавност и пре и после избора озбиљно бави питањима Срба са обе стране Дрине“, рекао jе Вукадиновић.
Он jе истакао да jе оваj апел упућен, приjе свега, наjвећим и наjколебљивиjим странкама – Демократскоj странци и Српскоj напредноj странци – коjе се повремено у предизборним кампањама сjете политичара и грађана Републике Српске.
Политички аналитичар Момчило Антонић рекао jе да jе оваj апел позив за очување демократиjе у Србиjи и апел за заштиту права грађана како Републике Српске и Србиjе, тако и Срба ма гдjе они живjели.
Писац Владимир Кецмановић, потписник овог апела, рекао jе да ову инициjативу нико не треба да протумачи као „идеолошко препуцавање“ , али да jе неопходно, како jе истакао, скренути пажњу на политику двоструких аршина коjа и наjмању бригу за Србе изван Србиjе тумачи као повампирење великосрпског национализма.
Извор: RTRS