Постоје покушаји ревизије историје и оспоравања јасеновачког геноцида, али не могу се изједначавати џелати и жртве, рекао је министар одбране Александар Вулин, наводећи да се не могу оспорити ужаси концентарционих логора и Холокауста и да те чињенице не смеју бити предмет нечије игре.
Како је могуће да само 73 године после Другог светског рата имамо расправу о Јасеновцу, предлоге да се из јасеновачких јама поваде кости и преброје, рекао је Александар Вулин на скупу антифашиста Балкана, наводећи да пред тим не сме да се ћути.
Према његовим речима, антифашизам је темељна вредност Србије и у њој се ревизија историје не дозвољава. На питање о поступку рехабилитације Милана Недића, председника Владе у време окупације, Вулин је рекао да нема ревизије историје, јер је ово „земља антифашиста“.
Вулин: Не верујем да ће Хрватска слати делегацију у Блајбург
Не очекујем да било ко из Хрватског сабора или Владе Републике Хрватске оде у Блајбург, изјавио је министар одбране Александар Вулин, преноси Танјуг.
„Наравно, није на мени да одлучујем о томе, то је суверена одлука суверене земље Републике Хрватске, али сам сигуран да неће поновити такву грешку јер просто је немогуће да би земља, чланица Европске уније, отишла да положи венац на гроб стрељаним чуварима Јасеновца, на гроб кољачима из Јасеновца“, рекао је министар Вулин после скупа антифашиста у Београду.
„Нико ко је водио децу на стрељање на Бањицу и на Старо сајмиште не може бити рехабилитован, то је мој став“, рекао је Вулин.
Према његовим речима, судови могу да одлуче да суђење није било фер, као што је био случај код командантом Југословенске војске у отаџбини Драгослава Михаиловића, али не и да се опредељују када је реч о његовој историјској улози.
Код Недића се тражи опредељивање у односу на његову историјску улогу и мислим да ту не може бити никакве расправе, рекао је Вулин.
„То је моје мишљење, али ко сам ја да судим“, казао је Вулин.
„Лаж не сме да победи истину“
Министар рада, запошљавања, борачких и социјалних питања Зоран Ђорђевић поздравио је учеснике скупа речима „добродошли у слободарску Србију, која је увек била на страни нејачи и права за слободу“.
Добро дошли у земљу слогана „боље гроб него роб“ и „за ову земљу вреди погинути“, што су речи младог хероја са Кошара, рекао је Ђорђевић.
Према неговим речима, антифашисти у свим земљама треба да буду део друштва који ће се храбро противити онима који призивају нове сукобе.
Сведоци смо покушаја ревизије историјских догађаја из Првог и Другог светског рата, поновног подизања фашистичких застава и покушаја заташкавања злочина у концентрационим логорима, рекао је Ђоређевић
Лаж не сме да победи истину, да се историја не би поновила, нагласио је Ђорђевић.
Он је рекао да балкански народи, градећи своју будућност, треба да се ослањају једни на друге.
„Иако има много оних који не би да виде јак и удружени Балкан, оптимиста сам и верујем у мудрост и памет наших народа“, рекао је Ђорђевић.
(Тањуг)
Извор: РТС