Читава СФРЈ jе своjевремено лудовала кад Раде Шербеџиjа оспе оно срцепараjуће сетно: „Не даj се, Инес. Не даj се годинама, моjа Инес, другачиjим покретима и навикама, jер jош ти jе…“
Ко jе све добио нацоналну пензиjу на рачун српске сиротиње комотно и он може да jе добиjе само за бравурозну интерпретациjу вечно зелене Инес – ако већ и ниjе.
Али, има Раде и веће заслуге. На конференциjи за штампу у Берлину, на коjоj jе Анђелина Џоли бар покушала да прикриjе своjе лоше режисерске намере тврдњом да броj од 50. 000 силованих жена обухвата све Босанке (што за свет наравно значи само муслиманке) и перфидним изговором да jе и jедна силована жена много, што jе истина али jе 50. 000 нешто сасвим друго (иначе та стравична цифра нигде званично ниjе установљена изузев што jе Силаjџић такође лажно помињао 70. 000 силованих муслиманки) , ипак ниjе могла лако да се извуче од „агресивне“ српске новинарке Сандре Перовић, коjа jе инсистрирала на питању зашто у филму „Земља крви и меда“ нема и воjника са другим униформама коjи су чинили злочине.
Осетивши да ће послодавка да му се упетља у кучине своjих бесмислица (као филм jе уметнички а не документаран, а при томе износи децидирану тврдњу о одређеном броjу силованих и убиjених) , на лицу места, у хитну помоћ jе прискочио легендарни Раде Шербежиjа запитавши Перовићеву, врло логично – на чему му честитам, како у српском логору могу да се виде униформе свих зараћених страна, иронично и славодобитно смешећи се притом. (ТВ Дневник 2; 11. 02.2012) (1)
Пошто се сирота Анђелина расплакала у немоћи да повеже сопствене глупости, поново jе у помоћ прискочио вешти Раде тврдњом да филм ниjе документарни – већ тобоже уметнички, у шта би му у Србиjи поверовали да jе рекао да jе броj силованих и убиjених само Анђелинина уметничка слобода, да нема везе са истином, те да су све три стране чиниле невиђене злочине, те да оваj филм осветљава само зло jедне стране. Међутим то се ниjе десило. (3)
Тако jе Шербеџиjа одрецитовао jош jедно отужно „Не даj се Анђелина“ и за овако бравурозно обjашњење може да добиjе и дуплу националну пензиjу, као и остали глумци у филму – пореклом Срби, поготво ако су допринели томе да сцене „наjмонструозниjих злочина коjе чини воjска коjа има српске ознаке“ (jедна од наjбруталниjих сцена из филма jе она у коjоj српски воjници бацаjу бебу (3) ) буду што уверљивиjе, у шта не сумњам. Зар би се спектакл у Зетри припремао да то ниjе тако.
А зашто и да не добиjу националну пензиjу кад jу jе и добио београдски редитељ филма награђеног у Сан Себастиjану, коjи jе расплакао тамошњу публику сценама налик оноj где српски монструми хрватском цивилу пуцаjу у главу само да њихов (српски) пас утоли жеђ, што jе „уметничка слобода“ наравно, само што тако нису мислили избезумљени гледаоци и међународна jавност.
Можда ме у свему томе ипак мало разочарао Шербеџиjа па сам на Интернету потражио, почетком 2000 – их у „Гласу jавности“ обjављено писмо jедног Србина из Хватске – коjи га jе изгледа познавао боље од свих, у шта jа тад нисам веровао – у чиjем су наслову две тешке речи коjе се римуjу са именом Раде, али сам одустао од потраге веома импресиониран чињеницом да jе Новак Ђоковић поклонио Раду Шербеџиjи победнички рекет из Вимблдона, како се сам Шербеџиjа хвали у „Јутарњем листу“. (2)
И jош нешто у вези „Земље крви и меда“: Кустурица jе запретио да ће да направи филм о злочинима Американаца у Ираку, као одговор филму Анђелине Џоли, што би се тек потпуно уклопило у жељену слику Срба jединих злочинаца – кад сте ви откуцали нас и ми ћемо вас.
Пуно има невероватних злочина над Србима у Хрватскоj, Босни и Косову и злочина Американаца у Србиjи, па jе необично да баш филмовима о тим злочинима не одговоримо лажљивом свету већ да потржемо Ирак, као да ових бестиjалних злочина над Србима нема на хиљаде. Иако Кустурица каже да jе направио jедан, то ниjе довољно. Филмови о Србима злочинцима се продукуjу сваки дан.
Драган Видаковић
(2) http://www.jutarnji.hr/rade-serbedzija—moj-prijatelj-novak-dao-mi-je-svoj-reket-iz-finala-/957125/
(3) http://www.telegraf.rs/jetset/68185-kusta-uzvraca-udarac-ando-snimicu-film-o-zrtvama-u-iraku
Извор: novinar.de