У jами Радача, на локалитету Горанци код Мостара, гдjе су 2009. године пронађени посмртни остаци три Србина и jедног Хрвата, jучер jе настављена ексхумациjа.
Портпарол Института за нестала лица БиХ Леjла Ченгић рекла jе Срни да не зна о коjем броjу жртава jе риjе, али се претпоставља да се у jами налази jош посмртних остатака жртава из протеклог рата.
Ченгићева jе додала да ће се ексхумациjа вршити све док се не дође до посмртних остатака.
Она jе подсjетила да су четири ексхумиране жртве из 2009. идентификоване на основу ДНК анализе и да jе утврђено да jе риjеч о Гордану /Брацо/ Зуровцу, Драгомиру /Младен/ Илићу, Славиши /Неђељко/ Кандићу и Владимиру /Анте/ Павићу.
Ченгићева подсjећа да jе ексхумациjа на овом локалитету први пут рађена у новембру 2008. године, а због временских услова радови су обустављени краjем децембра 2008. и ексхумациjа jе поново настављена 2009. године.
Она каже да jе ова jама, према тврдњи мjештана, дубока око 100 метара, а они су до сада дошли до дубине око 50 метара. У jами се налазило пуно
неексплодираних минско-експлозивних средстава, огромне количине разноврсног смећа, слоjеви земље и камења.
Како jе Ченгићева рекла, риjеч jе о веома тешкоj и захтjевноj ексхумациjи, и због специфичности локациjе, jер jе риjеч о дубокоj природноj jами, и због отежаних радова, jер су претходно морали бити створени услови за ексхумациjу, односно одвезено смеће и очишћена jама од минско-експлозивних средстава.
„Створени су безбjедносни, али и општи услови за почетак ексхумациjе“, истакла jе Ченгићева и додала да ће се на овоj jами радити све док временски услови буду дозвољавали ексхумациjу.
Она jе рекла да ексхумациjом руководи Тужилаштво БиХ, а на локалитету су, осим истражилаца Института, и припадници полициjе и СИПА-е и Јединице за подршку алпинистичке групе СИПА-е коjи се спуштаjу у саму унутрашњост jаме.
Извор: КАФЕ.БА