fbpx
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Nastavak ofanzive protiv srpskog naroda

Zločin u Dobrovoljačkoj
Zločin u Dobrovoljačkoj

Obustavljanjem istrage protiv 14 lica osumnjičenih za napad na kolonu JNA u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici u maju 1992. godine, Tužilaštvo BiH je nastavilo muslimansko-hrvatsku ofanzivu protiv srpskog naroda, koja je prekinuta u novembru 1995. godine u Dejtonu, ocijenio je advokat Slobodan Perić.

On je dodao da je ovom odlukom, jasnije nego ikada, pokazana prava namjera osnivača Suda i Tužilaštva BiH. „Jasno je da su ove pravosudne ustanove formirane da bi sudile jedino Srbima i samo njima“, istakao je Perić za banjalučki „Fokus“.

Prema njegovim riječima, odluka međunarodnog tužioca da obustavi istragu o jednom od prvih zločina nad srpskim narodom jasan je signal Srbima da nisu dobrodošli u BiH.

„Zbog toga je odluku donio strani tužilac, Džud Romano, jer niko od tužilaca iz BiH ne bi se usudio da to uradi ovako kao on, pošto znaju da je to što se desilo u Dobrovoljačkoj bio ratni zločin nad golobradim dječacima“, istakao je Perić i dodao da su Sud i Tužilaštvo BiH više politička nego pravosudna institucija.

Advokat Miodrag Deretić ističe da se od kvazipravosudnih institucija na nivou BiH ništa drugo nije ni moglo očekivati osim obustavljanja istrage. „Rad tužilaca je pod kontrolom međunarodne zajednice i to onog dijela koji je protiv srpskog naroda. Strani tužioci su u većini slučajeva došli iz zemalja koje pripadaju upravo tom miljeu“, istakao je Deretić.

Na pitanje ko je odgovoran za ubistvo sedam lica i ranjavanje 14, nakon što su onesposobljavani za borbu, Deretić kaže da je jedino jasno da je po komandnoj odgovornosti za „Dobrovoljačku“ odgovoran Ejup Ganić. „Po izvšrnoj odgovornosti, odgovorni su svi koji su učestvovali u zločinu u Dobrovoljačkoj ulici. Zločin sa početka maja 1992. godine mora se procesuirati, jer ne može završiti obustavljanjem istrage“, rekao je Deretić.

On je dodao da se na sve moguće načine na nivou BiH pokušava naštetiti Srpskoj. „Ako želimo da se sačuva Srpska, onda se mora utvrditi šta je njen najbolji interes. Treba ocijeniti da li je Srpskoj uopšte u interesu da bude u ovakvoj BiH ili nije. Ako nije, onda treba raspisati, ne referendum, nego plebiscit“, istakao je Deretić.

Dekan Pravnog fakulteta u Banjaluci Vitomir Popović rekao je da je više nego jasno da se na ovaj način pokušava promijeniti karakter rata u BiH, te dodao da posljedica svega toga jeste da se Srbi i dalje tretiraju kao agresori.

Izvor: srna

 

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: