fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Наших првих 25 година (35): Слепи су молили да их убију

Приликом посете Лори видео сам човека са ископаним очима који је јецао и тражио да му прекратим муке, ексклузивно за „Вести“ је пре седам година испричао Марио Баришић, некадашњи командант хрватске војне полиције у Шибенику о ужасима конц-логора у Сплиту, у коме су мучени и убијани Срби током ратова на простору бивше Југославије.

Не плашим се истине: Марио Баришић
Не плашим се истине: Марио Баришић Фото: Вести

Кључни сведок

Логор Лора је постојао од 1992 до 1997. године.

– После свега, савест ми је мирна и чиста. Ни за чим не жалим. Могу да ме проглашавају и издајником и лудаком, али сам у борби доказао да ми је Хрватска изнад свега на срцу. Сузе ми пођу када се присетим колико је правих домољуба погинуло за стварање независне Хрватске, али нико од тих момака није желео државу насталу на крви недужних стараца и деце или мучењу беспомоћних – започео своју тешку исповест Баришић, бивши припадник криминалистичке службе 72. бојне Војне полиције и командант шибенске војне полиције за „Вести“, првом интервјуу који је дао једном српском медију.

Лажни хашки истражитељи

Марио Баришић тврди да је под страховитим притиском због спремности да о свему отворено говори, да је преживео неколико атентата, али и разговора са лажним хашким истражитељима.
– Док сам био под такозваном полицијском заштитом, схватио сам да они нису ту да би ме заштитили већ да би сазнали с ким се виђам. Долазили би и неки „пријатељи“ да ме посаветују, а неки од њих су ми понудили чак и да дам исказ лажном хашком истражитељу. Међутим, све сам издржао и преживео захваљујући доказаним пријатељима и својој интуицији – истиче Баришић.

– Нико од нас се није борио за Хрватску којом ће владати криминалци исти они који су компромитовали домовински рат. Моја судбина је судбина хиљаде других поштених људи не само у Хрватској, већ и у Србији и у Босни, који су се супротставили злочиначком систему – говорио је даље овај некадашњи официр Хрватске војске који је још 18 година раније упозоравао на ратне злочине који су почињени током домовинског рата и то не само о зверствима почињеним у војним затворима Лора код Сплита и Кулине код Шибеника, већ и о механизму прогона и систематским убиствима која су се догађала широм Хрватске.

И поред чињенице да је од догађаја о којима сведочи пре тога било прошло готово две деценије, те да је у неким судским процесима који и тада били у току, он кључни сведок, Баришићу је живот био угрожен. Зато смо са њим разговарали на тајној локацији, у једној малој ували поред Шибеника.

– Не плашим се никога, али морате ме разумети да бринем за своју породицу. Због тога сам веома опрезан – каже сасвим мирним гласом овај пензионисани војник, који је прошао већину ратишта по Хрватској, због чега је више пута унапређиван и одликован.

Нисам окренуо главу

Знам да сам могао да окренем главу и правим се да не видим злочине који се догађају. Да сам тако поступио, вероватно бих сада био у самом врху хрватске војске или полиције. Али, нисам могао. Учинио сам све што је било до мене да се злочин спречи, а злочинци казне. На основу мојих извештаја формиране су три државне комисије, које су испитивале догађаје у Лори и Кулинама, али никада ништа није урађено.

Недавно су, захваљујући његовом сведочењу, у Шибенику ухапшена четворица високих официра Војске Хрватске: Твртко Пашалић, некадашњи шеф шибенског СИС-а (Војна безбедносна служба), Жељко Маглов, бивши заповедник 72. бојне Војне полиције, Дамир Боршић, бивши заповедник војног затвора Кулине и Милорад Паић, војни полицајац. Сви они се терете за злостављање 21 припадника ЈНА, српских паравојних снага и цивила.

Марио Баришић каже да је ова оптужница само почетак у реконструкцији злочина јер је према неким проценама само кроз затвор Кулине прошло чак 3.000 људи, углавном српских цивила, од којих већина није евидентирана.

Спахија крије прошлост

Међу онима који су те злочине починили у јавности се појавило и име некадашњег тренера кошаркашке репрезентације Хрватске и тада актуелног стратега турског Фенербахчеа Невена Спахије. Он је све то оштро демантовао, али је Марио Баришић тврдио за „Вести“ да Спахија безуспешно покушава да прикрије срамну прошлост.

Аутор: Ђ. Баровић

Извор: Вести онлине

Везане вијести:

Бојан Весовић (1973-1992) страдање припадника ЈНА у …

26. година од оснивања хрватског логора Лора у Сплиту …

„Лора“ је многима гробница | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: