arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Најтрагичнији дан у српској војној историји

(Фотографије Медија центар „Одбрана”)
(Фотографије Медија центар „Одбрана”)

Књига „Легет 1914” аутора Слободана Лазаревића, која говори о војничкој катастрофи која је потиснута у колективном сећању, представљена је у Дому Војске Србије у Београду. Битка се одиграла 6. септембра 1914. године, почетком Првог светског рата, а тог дана погинуло је или заробљено, подаци у литератури се разликују, између пет и седам хиљада војника из Тимочке дивизије.

Како је рекао историчар проф. др Предраг Марковић, реч је о „најкрвавијем, најтрагичнијем дану у српској војној историји”, најтежим губицима ако се посматрају по дану ратовања. Српска војска је пошла преко Саве на захтев савезника који су у лето 1914. године били у тешкој ситуацији на свим фронтовима. У прелазак преко реке се кренуло са Чеврнтије код Шапца на поље Легет у околини Сремске Митровице.

Међутим, речни десант је очигледно био претежак задатак, а поврх свега на српску војску обрушиле су се вишеструко бројније аустроугарске трупе које су се спремале за одлазак на фронт према Русији.

Многи српски војници су се приликом паничног повлачења удавили у Сави, посебно када се распао незавршени понтонски мост. Процењује се да је само око десет одсто војника знало да плива.

„Ипак, битка на Легету је морална победа, Србија је показала спремност да се бори за виши интерес”, рекао је Марковић напомињући да су и Немци већ наредне године доживели тешке губитке прииком десанта преко Дунава и Саве на Београд.

Осим тога, бар на кратко је ослабљен притисак Централних сила на Русију која је тих дана била у тешкој ситуацији. О овој бици је говорио и пуковник у пензији проф. др Милоје Пршић, а испред издавача проф. др Драган Никодијевић, декан Факултета за културу Универзитета Мегатренд.

„Писањем ове књиге покушао сам да допринесем да се разуме оно што је тешко схватити, а још теже прихватити”, рекао је аутор Слободан Лазаревић.

Аутор: М.Г.

Извор: ПОЛИТИКА

Везане вијести:

Српска жртва 1914, кратак поглед из 2014. | Јадовно 1941.

аустријски злочини над србима у првом светском рату

На Конатицама је пукла кичма аустроугарима! | Јадовно 1941.

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Udaja

Oženili smo se 2. rujna 1940. godine. Fritz je bio isto tako skroman

Rat

Krajem semestra u Pariz su došli moji roditelji i Mira. Tata je produžio

Pariz

Koliko god mi je bilo teško ostaviti Fritza, moram priznati da mi je

Fritz

No sudbina je promijenila tijek ovih događaja. Otputovala sam, doduše, u Pariz, ali

Matura

Čak i najboljim đacima škola je uvijek pomalo “teret”, pogotovo ambicioznijima u koje

Mladost

Sve u svemu, imale smo sretno djetinjstvo, okružene ljubavlju i brigom, a standard

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​