Милан Петровић, руководилац Тужилаштва за ратне злочинe, за „Новости“ о новим оптужницама, сарадњи у региону и захтевима Загреба
Тужилаштво за ратне злочине преузело је више од 500 предмета из тужилаштава опште надлежности у којима је, махом, реч о злочинима на КиМ над Србима и лојалним Албанцима. Направили смо заједничку стратегију са Службом за откривање ратних злочина МУП Србије, па су активности ка рашчишћавању и решавању ових случајева у току.
Ово, за „Новости“, открива руководилац Тужилаштва за ратне злочине, заменик тужиоца Милан Петровић.
* Да ли ћемо променити закон који регулише надлежност за ратне злочине, што од нас тражи Хрватска?
– Ово питање је, нажалост, изашло из домена права и пребацило се у сферу политике, и користи се кад је потребно извршити политички притисак на Србију. Никаквих дилема нема да се Закон о организацији и надлежности државних органа у поступку за ратне злочине може спроводити у односу на све починиоце ратног злочина. Нема проблема који не можемо да решимо с колегама из Хрватске да нема њиховог Закона о ништетности.
* Очекујете ли да ће у Хрватској доћи до суђења одговорнима за злочине почињене над Србима у „Олуји“?
– Покренули смо неколико великих предмета за злочине над Србима у „Олуји“. Једино регионалном сарадњом можемо доћи до истине и правде за жртве. Подсећам вас да се потенцијални починиоци налазе у Хрватској. Сарадња са Државним одвјетништвом РХ није прекинута, али је у стагнацији.
* Често се могу чути замерке на мали број оптужница које „излазе“ из вашег Тужилаштва…
– У последњем обраћању Савету безбедности УН главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц констатовао је ограничени напредак Тужилаштва за ратне злочине. Током 2016. подигнуто је осам нових оптужница, а у 2015. само две. У овим оптужницама регионална сарадња је била кључ. Истичем случај Сребренице. У предмету „Штрпци“ спровели смо додатну истрагу, чији завршетак очекујем ускоро. У предметима ратних злочина које тренутно обрађујемо има око 2.000 жртава.
* Очекујете ли да ће суд у Хагу, који ће процесуирати бивше припаднике ОВК, бити имун на политичке притиске?
– Познајем специјалног тужиоца Дејвида Швендимена и истражитеље који раде на овим случајевима и немам разлога за сумњу да ће они учинити све да дође до процесуирања многобројних злочина које су починили припадници ОВК.
* Шта се дешава са откривањем масовних гробница?
– Заједно са Владином Комисијом за нестале и МУП, све чинимо да дођемо до тајних гробница. То радимо и за тајне гробнице на територијама БиХ, Хрватске, на КиМ. Значајне су нам и информације од релевантних невладиних организација. Тренутно имамо неколико предистражних радњи које могу да доведу до откривања тајних гробница у Србији.
* Када ће Србија добити тужиоца за ратне злочине?
– Поступак избора тужилаца је у току, па очекујем да ће се то десити брзо.
ПОМОЋ У СЛУЧАЈУ „ВЕЛИКИ ПАРК“
* Босанско тужилаштво за ратне злочине управо је подигло оптужницу за убиство осморо припадника ЈНА српске националности у Великом парку, у Сарајеву, априла 1992.
– Случај „Велики парк“ је резултат добре регионалне сарадње нашег тужилаштва са Тужилаштвом БиХ. На основу протокола о сарадњи, колегама из Тужилаштва БиХ смо доставили доказе и информације које смо прикупили о овом случају.
Аутор: В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ
Извор: НОВОСТИ