Nacionalizam i svađe sa susjedima glavne su karakteristike predizborne kampanje u Hrvatskoj, ocjenjuje Bi-Bi-Si.
Politički rivali u Hrvatskoj podgrijavaju sjećanja na balkanske ratove devedesetih godina 20. vijeka i Drugi svjetski rat kako bi prikupili podršku birača, ali i skrenuli pažnju sa domaćih problema, navodi se u članku.
Nacionalistički HDZ, najveća stranka u kratkotrajnoj koalicionoj vladi koja se raspala u junu, zapanjio je mnoge Hrvate svojim izborom ministra kulture Zlatka Hasanbegovića.
Radi se o istoričaru koji je veličao pripadnike genocidnog pronacističkog ustaškog pokreta u Hrvatskoj za vrijeme Drugog svjetskog rata, opisujući ih kao heroje i mučenike.
U međuvremenu je kratkotrajni ministar branilaca Mijo Crnoja izazvao talas negodovanja kada je predložio „registar izdajnika“, podsjeća Bi-Bi-Si.
Ali, nacionalističku retoriku koristi i lider SDP-a Zoran Milanović, koji se nespretno pokušao umiliti hrvatskim veteranima, što je za posljedicu imalo međunarodni skandal nakon što je objavljen snimak tog razgovora, u kojem se Milanović vrlo negativno izražavao o vlastima Srbije i BiH.
„Tužno je vidjeti da snage ljevice prihvataju populistički diskurs kako bi osvojile glasove“, navodi Senada Sabić sa zagrebačkog Instituta za razvoj i međunarodne odnose.
Ona kaže da je nacionalistički sentiment bio uspješno potisnut za vrijeme procesa pristupanja Hrvatske EU.
„Osjećaj slobode pojavio se kada je Hrvatska pristupila Uniji 2013. godine. Pojavilo se svojevrsno olakšanje u stilu: `Sada napokon možemo reći šta mislimo`. Ta provala nacionalizma i žestoke retorike na neki način je otvorila ventil“, smatra Senada Sabić.
Zoran Milanović se nada povratku na vlast sa koalicijom koju predvodi njegov SDP, ali bi Hrvatska narodna stranka, koja je članica SDP-ove koalicije, htjela da usmjeri Milanovića dalje od populizma prema politikama koje je sprovodio u četiri godine, koliko je bio premijer.
„Uvijek sam bila zabrinuta zbog činjenice da naš glavni koalicioni partner ponekad izgubi živce u različitim okolnostima“, navodi Vesna Pusić, koja je bila ministar spoljnih poslova u Vladi Zorana Milanovića.
Rezultat izbora koji će se održati ove nedjelje, zaključuje Bi-Bi-Si, ne zanima samo građane Hrvatske, nego i građane susjednih zemalja koji nemaju nikakvih interesa u podgrijavanju sukoba iz devedesetih godina prošlog vijeka.
Izvor: SRNA
Vezane vijesti:
Rojters: Odnosi Srbije i Hrvatske na najnižem nivou
Evo šta Britanci misle o ustašama
Foto: Ovako mladi u Hrvatskoj proslavljaju Dan …