Закон намјерно осмишљен како би избјегли Срби дефинитивно остали без своје имовине у Хрватској
Приредио: Миломир САВИЋ
Представници Удружења избјеглих Срба из Хрватске са сједиштем у Републици Српској сматрају да би ступање на снагу новог Закона о порезу на некретнине у Хрватској почетком сљедеће године представљало завршну фазу етничког чишћења Срба у тој земљи.
Предсједник Удружења избјеглих Срба из Крајине и Хрватске Петар Џодан рекао је Срни да би ступање на снагу оваквог закона представљало завршну фазу етничког чишћења Срба у Хрватској.
„У Хрватској постоји још један дио српске имовине који није узет дефинитивно. Избјегли Срби немају средстава да плаћају обавезе које им се намећу, њихове куће су обезвријеђене, а станови одузети и та имовина ће за неколико година бити у потпуном посједу државе“, навео је Џодан.
Он је рекао да је српска имовина у Хрватској безвриједна и да је српске избјеглице немају коме продати, јер су српска подручја у потпуности пуста, а млади Хрвати због тешке економске ситуације одлазе у европске земље, напуштајући Хрватску.
Џодан истиче да од повратка Срба у Хрватску више нема ништа, јер тај процес више нико не спомиње нити ко на томе ради, а нису створени ни услови за повратак.
Предсједник Удружења радника и инвалида рада избјеглих из Хрватске са држављанством БиХ Никола Пузигаћа сматра да је овакав закон намјерно осмишљен како би избјегли Срби дефинитивно остали без своје имовине у Хрватској.
„Овим законом Срби би требало да одустану од своје личне имовине у Хрватској. Истовремено тамошње власти намјерно чине све да не врате Србе, не дајући им повољније кредите и подстицаје за пољопривреду за одрживи повратак“, истакао је Пузигаћа.
Он наводи да би ступање на снагу овог закона додатно угрозило и онако слаб повратак Срба у Хрватску и додаје да је он немогућ ако нема добре воље за тим у Хрватској и у ЕУ.
Предсједник Удружења протјераних Срба из западне Славоније Крста Жарковић оцјењује за Срну да би примјена овог закона представљала „завршни ударац Србима у Хрватској“.
„Избјегли Срби, који су давно напустили те просторе немају никаквог контакта са својом имовином, јер су онемогућени, а немају ни финансијске могућности да испоштују законску одредбу о повећању пореза на некретнине, која ће бити велика“, каже Жарковић.
Према његовим ријечима, избјегли Срби из Хрватске не би плаћали порез на обновљену кућу, која је мања од пријератне, већ на укупну имовину, коју су некада имали.
Предсједник Српског демократског форума /СДФ/ у Хрватској Вељко Џакула подсјећа да је премијер Хрватске Андреј Пленковић недавно обећао да ће примјена тог закона бити одгођена.
„Самим тим српске куће у којима Срби не пребивају из разних оправданих околности неће бити у функцији опорезивања и плаћања далеко већег пореза“, истакао је Џакула.
Он оцјењује да се примјена закона одгађа из разлога што су се овог пута поклопили интереси грађана Хрватске и Срба да се такав порез не примјењује, јер би био на штету свих грађана.
Џакула је рекао Срни да о повратку Срба у Хрватску нема смисла говорити ако нема економске оправданости и услова за повратак.
Он је навео да се од 16.883 српске дјеце чији су се родитељи на попису становништва из 2011. године изјаснили да су српске националности и православне вјере, свега четвртина, односно 3.600, образује на свом језику и писму, док 13.000 српске дјеце не учи ћирилицу, свој језик писмо и културу што је против Закона о правима националних мањина.
„То је велико и неприхватљиво кршење закона и асимилација дјеце. О томе сам покушао да разговарам и са представницима Владе Хрватске и Србије. Није било воље ни интереса да се то питање рјеши“, истиче Џакула.
Он је рекао да се у западну Славонију вратио мали број млађих људи српске националности, али они на том подручју не остају из економских разлога и одлазе у треће земље, као и многи Хрвати.
Премијер Хрватске Андреј Пленковић рекао је недавно за хрватске медије да од 1. јануара идуће године неће почети примјена новог Закона о порезу на некретнине у Хрватској.
Раније је најављивано да би у Хрватској од почетка наредне године требало да ступи на снагу нови закон према којем би српске избјеглице на своје куће плаћале скоро три пута већи порез.
Према порезу на некретнине, који би се у Хрватској увео као замјена за комуналну таксу, грађани би за викендице и станове у којима не живе, изнајмљују их или су те некретнине празне, плаћали држави и до 160 одсто више новца него по садашњој комуналној накнади.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Отимачина по закону: Хрватска ће овим потезом од 1. јануара готово наставити „Олују“
Вечерње новости: Хрватска дугује Србима за изгубљену …
Пузигаћа: Пси луталице су у ЕУ заштићенији од Срба у Хрватској
Реакције на изјаве Китаровићеве: Нетачне тврдње о повратку …
Загреб бојкотује права Срба уз сагласност међународне …
Уколико се нешто битно не промјени у РХ Срба неће бити ни за …