fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

НА КРАЈУ СУКОБА У БИВШОЈ ЈУГОСЛАВИЈИ БИЛО 40.000 НЕСТАЛИХ

icmp.jpg

ДОБОЈ, 25. АПРИЛА (СРНА) – Према званичним подацима Међународне комисиjе за нестала лица (ИЦМП), на краjу сукоба у бившоj Југославиjи било jе 40.000 несталих за коjе се сумњало да више нису међу живима.

Око 30.000 лица нестало jе током рата у БиХ, 5.500 нестало jе у рату у Хрватскоj, а 4.400 у сукобу на Косову, док су 23 особе нестале 2001. године током кризе у Македониjи, речено jе данас на jавноj трибини ИЦМП-а у Добоjу.

На трибини, одржаноj у организациjи добоjског Црвеног крста, представници ИЦМП-а подсjетили су да jош ниjе пронађено око 10.000 лица несталих у сукобу у БиХ, 2.000 у Хрватскоj, 900 на Косову и 13 у Македониjи.

Представници Међународне комисиjе за нестала лица присутне на jавноj трибини информисали су о процесу тражења, идентификациjи несталих и ексхумациjи посмртних остатака несталих лица, као и о ИЦМП-овом центру за упутства о несталим лицима и другим темама везаним за питања несталих.

„Центар за упутства о несталим лицима jе корисно средство путем коjег породице несталих могу сазнати извjештаj о подударању узорака крви и да ли посjедуjу довољно узорака да би се идентификовала нестала особа“, рекао jе координатор Одjељења правде и инициjативе цивилног друштва при ИЦМП-у Метjу Холидеj.

Према његовим риjечима, ИЦМП-ова база подака несталих лица посjедуjе податке за више од 89 000 узорака крви прикупљених од породица и рођака несталих лица, те 19 744 jединствена ДНК профила, као и 36.000 анализираних узорака костиjу узетих из посмртних остатака ексхумираних из таjних гробница у земљама бивше Југославиjе.

Представници ИЦМП-а уручили су присутнима на трибини брошуру “Водич за породице несталих лица у БиХ” у коjоj jе обjашњен процес тражења и индентификациjе несталих, те шема ексхумациjе и упутство за кориштење ИЦМП центра, као и адресар подручних ИЦМП канцелариjа у 13 градова у БиХ.

Међународна комисиjа за нестала лица основана jе 1996. године и њена примарна улога jе да обезбиjеди сарадњу влада у проналажењу и идентификациjи лица коjа су нестала током оружаног сукоба или као резултат кршења људских права.

 

Извор: срна

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: