Na Kosovu su danas, poslije 108 godina, isti uslovi u kojima je srpski narod živio u danima izbijanja balkanskih ratova, poručeno je sa naučnog skupa povodom obilježavanja 100 godina od oslobođenja Kosovske Mitrovice, koji su organizovale četiri srpske opštine sa sjevera Kosova.
Profesor Miladin Raspopović istakao je sinoć da okupljeni ništa ne proslavljaju, već se podsjećaju na pretke i njihovu iskonsku borbu za očuvanje srpske zemlje i naroda.
Učesnici skupa podsjetili su na značaj Visokih Dečana, Gračanice, Pećke Patrijaršije i ostalih srpskih svetinja i konstatovali da se Srbi ne mogu prepoznavati samo po učešću u ratovima i junaštvu, već i po građevinama – svetinjama koje su postale dio svjetske kulturne i vjerske baštine.
Na skupu koji je zajedno sa četiri srpske opštine organizovala Narodna biblioteke iz Kosovske Mitrovice o istorijskim činjenicama govorili su profesori i istoričari, a nastupili su i pjesnici i muzikolozi, izvodeći stare srpske pjesme.
Obilježavanje 100 godina oslobođenja Kosovske Mitrovice nastavljeno je svečanom akademijom na Tehničkom fakultetu, na čijem je početku izvedena himna „Bože pravde“ koju je izveo crkveni hor „Branislav Nušić“ Sabornog hrama Sveti Dimitrije iz Kosovske Mitrovice.
Dekan tog fakulteta Nebojša Arsić pozdravio je prisutne i rekao da je ova akademija potvrda srpskog trajanja i odlučnosti Srba da opstanu na svome i u svojoj državi.
U okviru akademije izveden je kulturno-umjetnički program, kojim su evocirani događaji iz balkanskih ratova, a u kojem je učestvovao i prvak Narodnog pozorišta i Jugoslovenskog dramskog pozorišta Zoran Simonović.
Akademiji su prisustvovali predstavnici SPC, Kancelarije za Kosovo i Metohiju, načelnik Kosovsko-mitrovačkog okruga Radenko Nedeljković, te predstavnici četiri opštine na sjevera Kosova.
Početak skupa kasnio je zbog nestanka struje.