Pomen srpskim žrtvama logora „Zemun“ održan je kod masovne grobnice u Zemunskom groblju. Molitveni skup sedmu godinu za redom organizuje Udruženja Jadovno 1941 iz Beograda i Banje Luke.

Kako je posle Drugog svetskog rata ustanovila Komisija za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača kroz taj logor prošlo je gotovo 100 hiljada ljudi, a u njemu stradalo oko 40 hiljada Srba i 7 hiljada Jevreja i Roma. U grobnici na jevrejskom delu zemunskog groblja sahranjena su tela 6.500 Srba, ali na spomeniku koji je tu podignut piše samo da je reč o žrtvama fašističkog terora.
Ljudi su u Prihvatnom logoru „Zemun“ stradali masovno, bez obzira na ideološku pripadnost.
Jelena Radojčić Buhač, jedna od preživelih u logoru „Stara Gradiška“, prisustvovala je pomenu žrtvama zemunskog logora, ističući tom prilikom da je danas najvažnije čuvati sećanje na nastradale.
„Sledeće godine svako da sa sobom povede još nekoga, kako bi nas bilo sve više. I da na taj način odamo poštu stradalima u logoru Zemun“, objašnjava Radojčić Buhač.
Zemunski logor je administrativno pripadao okupiranoj teritoriji koja je tokom rata pripala Nezavisnoj Državi Hrvatska. Istoričar Nemanja Dević kaže da srpski narod nije dovoljno upoznat sa događajima vezanim za ovaj logor u periodu od 1942. do 1944, kada je stradalo najviše Srba.















„U logor su dovođeni i bivši četnici i bivši partizani, kao neprijatelji nemačkog novog poretka. Ovo je bilo mesto gde su ubijani ili prosto dotučeni naši jasenovački mučenici“, navodi Dević.
Najmlađa žrtva logora „Zemun“, imala je 12 meseci, a najstarija 103 godine. Sveštenik Petar Bakajlić naglašava da se u ovom pomenu ogleda suština pravoslavne vere, kroz, kako kaže, sećanje živih na preminule.
„Nema nijednog pravoslavnog naroda, kao naš srpski, koji je kroz istoriju shodno svojoj veličini dao toliki postotak svetih mučenika. Veoma je tužno, braćo i sestre, što se okupljamo u ovako malom broju. Kako neki narod može da se nada svetloj budućnosti ako se ne seća svojih predaka i mučenika, koji nas zastupaju pred Bogom“, smatra sveštenik Bakajlić.
U Jevrejski logor Zemun, koji je u narodu poznat i kao Staro Sajmište, prvi zatvorenici, počeli su da stižu krajem 1941. godine, a već u proleće 1942. saopšteno je da je Srbija prva teritorija pod nacističkom okupacijom koja je „očišćena od Jevreja“. Logor je potom preimenovan u Prihvatni logor Zemun i do kraja rata je bio tamnica, mučilište i stratište za Srbe.
Priredila: Đurđica Dragaš
@jadovno1941 Zemun, Gardoš. #semlin #zemun #Pokolj #starosajmiste #victims
♬ original sound – 🇷🇸
Vezane vijesti: