Министарство унутрашњих послова /МУП/ Републике Српске /РС/ саопштило jе да ће уложити приговор Канцелариjи главног тужиоца Тужилаштва БиХ одмах по приjему званичног обавjештења Тужилаштва о обустављању истражног поступка у предмету „Добровољачка“.
Министарство ће о свему обавиjестити и Високи судски и тужилачки савjет БиХ, jер циjени да начин на коjи jе вођена истрага о овом, али и у низу других предмета када jе риjеч о кривичним дjелима ратног злочина коjа су почињена на штету српског народа, ниjе адекватан и истраге се „не спроводе до краjа, jер би на таj начин оне резултирале подизањем оптужница против осумњичених лица и расвjетљавању истине о карактеру рата у БиХ“.
У саопштењу се наводи да jе МУП 27. априла 2005. године подниjело Окружном тужилаштву Источно Сараjево службени извjештаj, као допуну кривичне приjаве од 29. маjа 1996. године, против 15 лица због постоjања основа сумње да су починили кривична дjела ратни злочин против ратних заробљеника и противправно убиjање и рањавање.
Службени извjештаj из Окружног тужилаштва Источно Сараjево како наводе из МУП-а прослиjеђен jе Тужилаштву БиХ, коjе jе оциjенило да се ради о високо осjетљивом предмету.
„Тужилаштво Бих све до 2011. године, пет година по приjему, уопште ниjе поступало по службеном извjештаjу МУП-а РС. У достављеном службеном извjештаjу на 48 страница уз 141 прилог детаљно су обрађене догађаjи и активности приjављених лица 2. и 3. маjа 1992, по тачкама напад на Дом ЈНА, Воjну болницу у Сараjеву, припаднике Извиђачког вода ЈНА на Скендериjи, убиство возача возила за доставу хране Другоj армиjскоj области, те напади, убиства, рањавања, заробљавања припадника ЈНА коjи су се, у складу са постигнутим договором и гаранциjом међународне заjеднице, повлачили из Команде 2. Армиjске области у колони у Добровољачкоj улици“, наводи МУП РС.
У саопштењу се додаjе да прикупљени докази о дешавањима послиjе 3. маjа 1992. године показуjу да jе над заробљеним припадницима ЈНА на бруталан начин вршено физичко и психичко злостављање у просториjама званичних институциjа тадашње БиХ – Предсjедништва, Команди Териториjалне одбране и МУП-у РБиХ.
„Докази достављени уз Службени извjештаj МУП-а РС ван сваке разумне сумње потврђуjу да jе почињени злочин над припадницима ЈНА систематски планиран, наређен, покренут и спроведен од стране политичког, воjног и полициjског руководства тадашње БиХ“, истичи из МУП-а и додаjу да су за два дана – 2. и 3. маjа 1992. у Сараjеву, убиjена 42, рањена 73 и заробљено 215 припадника ЈНА.
Тужилаштво БиХ обуставило jе истрагу против Еjупа Ганића и jош 13 осумњичених у случаjу „Добровољачка улица“ у Сараjеву jер, како jе утврђено, у радњама осумњичених нису садржана обиљежjа кривичног дjела.